Podróżnicy są wśród nas

To odkrycie pojawiło się pewnego dnia w rozmowie Agnieszki Nikoliszyn Granatowskiej i Justyny Budzyn, a potem szybko zamieniło się w hasło Ich działań – działań skoncentrowanych na uruchomieniu jedynego w swoim rodzaju Festiwalu „WłóczyKijki”.

Dlaczego jedynego w swoim rodzaju? Otóż właśnie dlatego, że pomysł opiera się o założenie, że wszyscy podróżujemy. Niektórzy z nas podróżują, bo lubią, niektórzy, bo muszą, a niektórzy z obydwu powodów jednocześnie. Co nie mniej ciekawe, spore grono lubi się tymi podróżami dzielić w najróżniejszy sposób – bądź to opowiadając, bądź pokazując fotografie czy filmy z podróży. Są też osoby, które z chęcią nauczą swoich znajomych pleść koszyki, gotować lub robić biżuterię według podpatrzonych u autochtonów przepisów i pomysłów.

Dziewczyny przez długi czas obserwowały to zjawisko, aż w pewnym momencie (znaczącym momencie, bo same wtedy brały udział w bliźniaczym festiwalu „Włóczykij” w Gryfinie) postanowiły stworzyć w Barlinku przestrzeń, w której taka wymiana podróżniczej energii będzie możliwa, co więcej – będzie przyjemna, inspirująca, dająca energię i napęd do dalszych spotkań i wypraw.

Tak narodził się Festiwal Podróżników i Podróży „Włóczykijki”, w marcu będzie można wziąć udział w jego drugiej edycji. Tak, jak i rok temu, zaproszono ciekawych Włóczęgów. Organizatorki w składzie wzbogaconym o nowe, sprawdzone w poprzedniej edycji, członkinie – Annę Margielwicz Kopaszewską, Magdę Bakalarczyk Wilk i Grażynę Lachowicz –  starały się, by wachlarz tematów i pomysłów obejmował jak najwięcej różnorodnych dróg wędrowania, tych bliskich i tych dalekich.

I tak: będzie podróż autostopem przez Bliski Wschód ze znaną z poprzedniej edycji Elą Białosowską, biwaki w Puszczy Barlineckiej z  Harcerzami, będzie ekscytująca eskapada do „Światów mniej uczęszczanych: Sierra Leone/Kongo” dokąd zabierze Marcin Makocki, a następnie Marty Wrzask opowieść niemal poetycka o „Zapomnianym Królestwie Lo”, będzie Barlineckiej Grupy Kolarskiej dramatyczna relacja z „Drugiej Doby Binia”.  Obchodzący w tym roku swoje 50-lecie Klub Żeglarski SZTORM z Barlinka opowie o swojej Szkółce Żeglarskiej dla dzieci i młodzieży, a potem o tym, że im wciąż wiatr w żagle wieje, a jednemu z nich, Dawidowi Dziubińskiemu, to nawet  sztorm na Bałtyku, ale sobie poradził, jak to Wilk Morski. Znany z wielu programów telewizyjnych Sławomir Makaron Makaruk zgodził się uchylić uczestnikom Festiwalu rąbka tajemnicy, jak to jest włóczyć się „przez przygody do przygody”, z kolei Anna Jaklewicz przybliży fascynujący temat piątej płci w swojej prelekcji o tajemnicach Indonezji.  Potem wszystkim pozytywnie nakręconym na podróżowanie – komu w drogę temu czas albo, jak twierdzi Go(n)towiec Podróżny „Para buch, koła w ruch”, czyli najlepiej podróżować pociągiem retro po Przedgórzu Sudeckim”. Kulminacją wieczoru opowieści będzie podróż ukochanym autkiem Polaków, czyli „PoDrodze – Maluchem przez Azję” pod znakomitym przewodnictwem Arkadego Piotra Fiedlera, tak TEGO wnuka, TEGO Arkadego.

Prelekcje zostaną wzbogacone o wykład Ireneusza Kostki ze Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” traktujący o  tym, jak otrzymać dofinansowanie ciekawych pomysłów – „Dobre praktyki”. Dla spragnionych ruchu i praktycznych ćwiczeń z podróżowania przewidziano dwie wyprawy – Rajd Nordic Walking oraz Rajd MTB w Dolinie Płoni, oba startują o g. 11.oo przy ECS. W tle, opowieściom i prelekcjom filmowym  będzie towarzyszyła magiczna obecność wystawy fotograficznej „Oblicza Birmy” – wyłowione z czasu i przestrzeni kadry Marty Wrzask i Sławomira Sajkowskiego.

Wokół zdarzeń festiwalowych przeznaczonych dla starszej młodzieży i dorosłych, Organizatorki zaproponują też barwne przygody nieco młodszym.  Warsztaty animacji poklatkowej dla młodzieży  poprowadzi Karolina Glasner, jak „Pleść głupoty” czyli warsztaty wyplatania ozdób z lin dla dzieci i młodzieży oraz „Drugie życie żagli”, czyli jak ze starego żagla zrobić sobie saszetkę – pokażą Wilki Morskie (i Jeziorne) z Klubu Żeglarskiego SZTORM,  w podróż do najsłynniejszych posągów świata zabierze dzieci szkoła „Radosna”, a ekspedycję wykopaliskową dla małych archeologów poprowadzi Anna Jaklewicz. Zapisy na warsztaty dla dzieci już trwają, zaciekawieni rodzice mogą zgłaszać swoje pociechy (szczegóły na www.wloczykijki.com).

Nieco starszych, ale wciąż ciekawych wyzwań uczestników Festiwalu, aplikowania o środki za pośrednictwem Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” nauczy  Leopold Ochalik. Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia Organizatorki przewidziały after party w Puls Pubie, gdzie w rytmiczną wyprawę relaksacyjną na krańce świata poprowadzą DJ-eje: Selecta Agata i DJ Groszek aka Kołtun Sound System.

Przez cały czas trwania Festiwalu będzie można liczyć na fachową obsługę i pomoc wolontariuszy z Drużyny Harcerskiej „Sokół” i Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Na nasyconych wrażeniami, ale wciąż głodnych uczestników będzie czekało pyszne, gorące jedzenie w kawiarence festiwalowej prowadzonej przez sprawdzonego partnera, czyli „Pensjonat pod Łabędziem”.

Organizacja tego ekscytującego wydarzenia pochłonęła mnóstwo pracy i, jak wszystko na tym świecie, kosztowała. Całą pracę organizacyjną wzięły na siebie członkinie Nieformalnej Grupy Włóczykijki oraz członkowie i członkinie Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek. Nie żałowano na ten cel pieniędzy – hojni w tym roku okazali się: GBS Bank, SP Piast, Optyline Bartłomiej Mitek, GRH Waldemar Wawrzyniak, PGK Barlinek, Bimex Jerzy Bitel, ae group Sp. z o.o. i Bricomarche Barlinek.

Festiwal nie mógłby się odbyć bez współpracy z wieloma podmiotami, które pomogły w organizacji wydarzenia – partnerzy Festiwalu to „Błękitne Okna” Turystyka Agnieszka Nikoliszyn Granatowska, Pracownia Ceramiki w Podgórzu Justyna Budzyn, Centrum Psychoterapii i Psychoedukacji „Błękitne Okna” Zuzanna Brożek, Miasto Barlinek- Europejska Stolica Nordic Walking, Barlinecki Ośrodek Kultury,  Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”, Drużyna Harcerska „Sokół”, promocjone.com, „Saba Service” Przedsiębiorstwo Informatyczne, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Hotel „Alma”, Pub „Puls”, Barlinecka Grupa Kolarska, Terratimber Marcin Makocki, Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Radosna”.  Patronami medialnymi zostali  www.barlinek24.pl i www.ebarlinek.pl

Festiwal „WłóczyKijki” to niepowtarzalna okazja, by wziąć udział w spotkaniu podróżników i podróży, posłuchać i popatrzeć jak ludzie po świecie się włóczą i jak wracają do swojego domu, wziąć sobie pomysły, energię, odwagę, plan, a czasem całkiem realne umiejętności i kontakty. Warto zarezerwować sobie sobotę 18. marca, przygotować ogromny wór na skarby, włożyć wygodne ubranie i przyjść do ECS w Barlinku

Zapraszamy

Dodaj komentarz