GOŚCIE 2017

Druga Edycja 18 marca 2017 roku

Arkady Paweł Fiedler
Wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, fotograf. Pomysłodawca i organizator projektu filmowo-podróżniczego – PoDrodze. 2009 r. – Maluchem wzdłuż granic Polski, 2014 r. – Maluchem przez Afrykę (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), 2016 r. – Maluchem przez Azję. Organizator wypraw samochodowych do Namibii, Botswany i Zambii. Po 11 latach rzucił karierę korporacyjną aby oddać się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych Fiedlerów.

„PoDrodze – Maluchem przez Azję” – historia pełnej przygód podróży Malucha przez Azję. W czerwcu 2016 roku, polski mały fiat wyruszył z pod poznańskiego Puszczykowa do Władywostoku. Samochód i jego kierowca pokonali ponad 22000 km, odwiedzając 12 krajów, Słowację, Węgry  Serbię, Bułgarię, Turcję, Gruzję, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan  Mongolię i Rosję. Zmagali się między innymi z wysokimi górami w Kirgistanie i Tadżykistanie, pokonali Trakt Pamirski wspinając się na wysokość ponad 4000mnpm oraz rozlegle stepy Kazachstanu, setki kilometrów szutrów w Mongolii po drodze spotykając barwnych i ciekawych ludzi dla których Maluch stał się wielką sensacją wzbudzając zainteresowanie gdziekolwiek się pokazał.


Sławomir Makaruk „Makaron”

Podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw, w tym programu podróżniczego TVP2 Boso przez świat, instruktor nurkowania, ratownik-ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej. Swoją pierwszą wyprawę odbył jako 19 latek, wraz z kolegami Tarpanem do Meksyku. Pracował jako poławiacz czarnego koralu na Morzu Karaibskim i na statku rybackim na Islandii. Członek pierwszej polskiej ekipy Camel Trophy, uznawanego za najtrudniejszy rajd offroadowy na świecie, uczestniczył w rajdzie w Tanzanii i Burundi, organizator polskich i europejskich selekcji Camel Trophy. Kierownik wielu wypraw do odległych rejonów świata, takich jak Vanuatu, Tajlandia, Nepal, Sudan, Egipt, Meksyk, Belize. Jedną z jego najbardziej wspominanych wypraw była podróż w góry Subpolarnego Uralu, gdzie po przemierzeniu 400 km pieszo odbył 20-dniowy spływ tratwą. Organizator podróży i szkoleń dla WOŚP. Poszukiwacz skarbów na morzach południowych.  Współtwórca programów telewizyjnych z dziedziny motoryzacji oraz sportów ekstremalnych.


Anna Jaklewicz

Z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. W dzieciństwie chciała zostać drugim Indianą Jonesem, albo Elżbietą Dzikowską i poniekąd jej się to udało. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem, w Egipcie dzieliła się swą wiedzą o starożytnych kulturach z turystami. Po Afryce przyszedł czas na Azję i podróże po Chinach, Wietnamie, Laosie, Kambodży, Indiach Malezji i Singapurze.

Jej samotna, dziewięciomiesięczna podróż po  Indonezji została nominowana do nagrody TRAVELERY 2014 w kategorii ‘PODRÓŻ ROKU’, przyznawanej przez National Geographic, a pokaz slajdów z odwiedzonych miejsc zdobył nagrodę publiczności na 17. Festiwalu Podróżników i Żeglarzy KOLOSY. Relacje z podróży Anny Jaklewicz publikował m.in. National Geographic TRAVELER oraz Magazyn Podróżników TamTam, a wydawnictwo „Bezdroża” wydało jej debiutancką książkę ‘Niebo w Kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta’. W Polsce opowiada o swoich przygodach, podróżach, dalekich cywilizacjach. Po cichu myśli sobie, że mam takie życie, o jakim marzyła.


Ela Białosowska

Barlinianka, od 8 lat podróżuje przede wszystkim autostopem. W podróżach stara się być blisko ludzi, odkryć odwiedzany kraj poprzez rozmowę z jego mieszkańcami, uczestniczenie w kulturze i codzienności oraz eksplorując miejsca poza głównymi szlakami. Autostopem przemierzyła prawie całą Europę, Maroko, kraje Kaukazu (Gruzja i Armenia) i Bliskiego Wschodu (Oman, ZEA, Izrael, Palestyna). Zakochana w Bałkanach, surowej północy Norwegii i polskich górach, w których najbardziej uwielbia wschody słońca na szczytach.

Zaprezentuje swoją opowieść: Autostopem przez Bliski Wschód: Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie.


 


Barlinecka Grupa Kolarska

Są marką znaną w całej Polsce, nie tylko z uczestnictwa, ale również organizacji amatorskich, towarzyskich imprez o charakterze rowerowym, w okolicach Barlinka, na których dzielą się własnym doświadczeniem w dziedzinie  eksploatacji rowerów i uprawiania kolarstwa. Dziesięć razy organizowali Maraton MTB „O Puchar Burmistrza Barlinka” – wpisujący się w kalendarz największych cykli imprez MTB w zachodniej Polsce, w którym każdorazowo uczestniczyło około 250 osób. Od 10 lat prowadzą Barlinecką Ligę Kolarską – cykl złożony z około 12 wyścigów kolarskich, w których udział mogą brać mieszkańcy Barlinka i okolic, jak również odwiedzający i wypoczywający w naszym mieście turyści, zarówno dorośli, jak i dzieci. Propagowanie zdrowego trybu życia oraz zachęcanie do tego innych jest  misją BLK.

Zaprezentują barwną opowieść „2-ga Doba Binia” o tym, jak Barlinecka Grupa Kolarska wystartowała w 24-godzinnym ultra maratonie kolarskim pod tytułem „2-ga Doba Binia”. Planem imprezy było przejechanie rowerem trasy (opartej na starym szlaku E65) z Barlinka przez Gorzów Wlkp., Skwierzynę, Międzyrzecz, Świebodzin, Sulechów, Zieloną Górę, Kożuchów, Szprotawę, Bolesławiec, Lwówek Śl., Szklarską Porębę do Jakuszyc i z powrotem do Barlinka.


Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej

 

Jest sobie taki Szczep. Harcerski. Skupia jednostki harcerskie z Myślibórza, Barlinka i Kłodawy. Organizują rajdy, patrole, włóczęgi, biwaki, obozy. Włóczą się po Puszczy Barlineckiej. Od 10 lat organizują sobie kilkudniowy wypoczynek w Moczydle lub Oknie. Stanowią one świetną okazję do poznania okolicznej przyrody, zdobycia nowych umiejętności obozowych i terenowych, a także do dobrej zabawy. Zaprezentują widzom Festiwalu, jakiego rodzaju atrakcje i przygody im się przytrafiają.


Klub Żeglarski SZTORM Barlinek

Stowarzyszenie ludzi połączonych wspólną pasją – żeglarstwem. Ludzi, którzy za cel postawili sobie szerzenie idei tego pięknego sportu. Rok 2017 jest dla Klubu rokiem jubileuszowym, rokiem pięćdziesięciolecia jego istnienia. Podczas Festiwalu „WłóczyKijki” zaprezentuje się młodzież ze Szkółki Żeglarskiej działającej przy Klubie. Wysłuchamy kilku opowieści „Wilków Morskich” z czasów zamierzchłych i bliższych współczesności. Jak wygląda rejs po Bałtyku, zobaczymy dzięki prezentacji przygotowanej przez członka KŻ SZTORM Barlinek – Dawida Dziubińskiego.


Dawid Dziubiński
Członek Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek. Żeglarz z zamiłowania, student medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Od lat czynnie uczestniczy w życiu Klubu, co zaowocowało między innymi rejsem z Rygi do Szczecina w ramach Tall Ships Races w 2012 roku. Podczas Festiwalu opowie o klubowym rejsie po Bałtyku, którego w 2016 roku był uczestnikiem.


Marcin Makocki
Mieszkaniec Barlinka, absolwent Technikum Leśnego w Zagnańsku, Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (spec. Dendrologia i Biologia Leśna) i Wydziału Leśnego Colegio de Postgraduados w Meksyku (spec. Ekologia i zagospodarowanie lasów tropikalnych). Od najmłodszych lat zafascynowany lasami tropikalnymi, leśnictwem w tropikach i drewnem egzotycznym. Kiedyś wykładowca akademicki i pracownik naukowy, obecnie prowadzi firmę wyspecjalizowaną w międzynarodowym handlu drewnem. Orędownik racjonalnej gospodarki zasobami leśnymi w tropikach, czynnie zaangażowany w promocję mniej znanych gatunków drewna egzotycznego w poszukiwaniu, których odwiedza najdalsze zakątki świata. W kwietniu 2003 włączony do bazy danych ekspertów programu EuropeAid.


Marta Wrzask
Gorzowianka. Pasjonatka bycia w podróży. W podróżach najbardziej ceni spotkania z innymi ludźmi, poznawanie odmiennych kultur. Swoje dwie największe pasje: podróżowanie i fotografię łączy w górach. Należy do gorzowskiej nieformalnej grupy fotograficznej fCzasowicze. Pokazywała swoje fotografie na kilku wystawach, wyróżniona na gdyńskich KOLOSACH, publikowała w „Taterniku”. Współorganizatorka cyklu slajdowisk- spotkań z podróżnikami (w ramach Projektu Multikulti) oraz dwóch festiwali- Festiwalu Podróżniczego Multikulti w Gorzowie oraz Festiwalu Podróżniczego 16 Południk w Złocieńcu.
Podczas Festiwalu obejrzymy Jej prezentację „Zapomniane Królestwo Lo”


Go(n)towiec Podróżny
Zwykłe małżeństwo z włóczęgowską żyłką – Maria zwana Mariatką i Bogdan (dla przyjaciół Bodzianek) Gontowie. Lubią podróżować, niekoniecznie utartymi trasami. Szukają mało znanych ciekawostek, o których przewodniki nie wspominają. Dla Bodka i kierowanych przez niego pojazdów (ze szczególnym podkreśleniem Multipli) nie istnieje określenia „zła droga” – te boczne, mało uczęszczane są najciekawsze. Uważają, że Polska jest piękna i tyle w niej jeszcze do okrycia! Jeżeli prawdą jest stwierdzenie: „Turysta nie pamięta, gdzie był, a podróżnik nie wie, gdzie będzie”, to Go(n)towiec jest skrzyżowaniem turysty z podróżnikiem „WIEMY gdzie byliśmy, ale pojęcia nie mamy gdzie się jeszcze wybierzemy. Z pewnością będzie to wiele wyjątkowych miejsc.” – piszą o sobie.