GOŚCIE 2020

Mariusz Szczygieł – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Láska nebeská”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. „Nie ma”. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.


Katarzyna Mazurkiewicz

Przewodniczka wypraw poznawczych i trekkingowych. Lubi opowiadać o świecie i ludziach podczas wypraw i pokazów slajdów.

Wspólnie z mężem Andrzejem prowadzi Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotuje wyprawy do Indii i w Himalaje, prezentuje pokazy slajdów oraz organizuje festiwal TERRA. Zbierając materiały do slajdowisk i przygotowując nowe trasy trekkingowe odbyła wiele wyjazdów w różne rejony Himalajów. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową,  Iran, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę, Tanzanię i Namibię. Lubi wracać w te same miejsca a szczególnie chętnie wraca w indyjskie Himalaje, które zafascynowały ją swoją różnorodnością krajobrazową i kulturową. Jest współautorem przewodnika trekkingowego „Himalaje indyjskie” oraz albumu „Himalaje-szlakiem karawan i pielgrzymów”.

Polecamy www.terra.waw.pl , www.festiwalterra.pl


Bartek Sabela– z wykształcenia architekt, z zamiłowania fotograf, snowboardzista i wspinacz, z zawodu reporter. Jako pisarz debiutował w 2013 roku opowieścią o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim, Może (morze) wróci, która została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Ten reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej, Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka „Afronauci”- dzieło o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Pisał też reportaże z Demokratycznej Republiki Konga a ostatnio z Kenii. Współpracuje z Magazynem Kontynenty, Podróże, Magazynem Pismo oraz Dużym Formatem Gazety Wyborczej.


Ula Ziober- podróżująca animatorka kultury, ilustratorka i autorka opowieści. Wierzy w to, że każdy człowiek ma jakąś historię wartą utrwalenia i przekazania przyszłym pokoleniom. Zachwyca się drobiazgami i jest niepoprawną zbieraczką dziwnych artefaktów –przedmiotów, które nie mają żadnej funkcji, ale przechowują wspomnienia. Już za kilka tygodni spotka się z publicznością festiwalową Kobieta mówiąca: Świat nazwany jest światem oswojonym. Świat zaszufladkowany jest światem nudnym. We wszystkim, co robię staram się być, gdzieś pomiędzy tymi dwoma stwierdzeniami. Piszę, maluję, fotografuję. Wycinam, szyję, dziergam. Podróżuję, czytam, gotuję. Obserwuję, projektuję i szukam w tym wszystkim jakiegoś sensu. Do zobaczenia na jej prelekcji.


Krzysztof Story – z wykształcenia informatyk, z pasji podróżnik, z zawodu dziennikarz. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą”, spotkać go można na łamach magazynów podróżniczych i górskich. Chciałby żyć wiecznie. Póki co, wiecznie brakuje mu czasu. W podróży szuka piękna natury i ciekawych spotkań, ale lubi też, po prostu, przypatrywać się światu przez okno pociągu. Za największą wartość uważa ciekawość świata. Wspina się więc, żegluje i ciągle próbuje nowych rzeczy. Zdjęcia i teksty publikuje także na www.storyofalife.pl.


Robert Robb Maciąg- podróżuje i pisze od 1997 roku. Odwiedził ponad 20 krajów i odnalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych. Propaguje naiwną ideę, że „świat jest pełen dobrych ludzi”. Urodzony we Wrocławiu dolnoślązak. Pasjonat podróży, fotograf z zamiłowania, pedagog, pisarz a czasem także dziennikarz. Rower to towarzysz wielu jego podróży. Mieszka w okolicach Jeleniej Góry, w Krainie Wygasłych Wulkanów. Uwielbia fotografować ludzi. Etnowarsztaty w jego wykonaniu to majstersztyk.

Laureat Podróżnika Roku miesięcznika Podróże w kategorii „Świat” i dwóch nagród Traveller miesięcznika National Geographic (2007- podróż życia; 2013- podróżnicza książka roku).

Chyba się u nas zadomowi, bo to jego kolejny raz z nami 😉.


Magda i Marek Kiona– małżeństwo ze Strzelec Krajeńskich w województwie lubuskim. Kiedyś powzięli postanowienie, że zobaczą razem tyle świata ile się da i starają się go trzymać. Sami organizują swoje podróże. Spali już pod gołym niebem na pustyni w Australii, w chatce w lesie deszczowym, w bambusowym szałasie na wodzie w Tajlandii a także w domku na kurzej nóżce wśród słoni i bawołów w Kenii. Przed nimi zimowy wyjazd do Jordanii oraz Kanada i USA latem. A to przecież dopiero początek życiowych podróży…


Katarzyna  Mielcarek to pełna optymizmu i pokory dla piękna przyrody pasjonatka fotografowania  krajobrazów, zarówno przyrody jak i dziedzictwa kulturowego. Kocha wędrówki z aparatem i odkrywanie nowych regionów Polski i innych krajów. Podróżuje w poszukiwaniu niepowtarzalnych krajobrazów, które można utrwalić za pomocą fotografii i obrazu malarskiego. Prezentuje swoje prace na wielu wystawach fotografii zbiorowych i indywidualnych. Z zawodu i wykształcenia jest specjalistą ds. turystyki, pilotem i przewodnikiem. Pracuje w Centrum Informacji Turystycznej  Barlinka. Bogata w doświadczenia zwiedzania obcych krain uważa, że jednak okolice Barlinka to skarbnica urzekających niepowtarzalnych krajobrazów. Od kilku lat organizuje warsztaty, plenery, wycieczki, wystawy fotograficzne i malarskie w oparciu o urzekającą przyrodę Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, Doliny Płoni i krajobrazów wiejskich. Inspiruje ją nie tylko dzika przyroda ale również piękno przyrodniczych kompozycji stworzonych przez człowieka jak np. Arboretum w Przelewicach.


Anita Werner z córką Jagodą

Anita, z wykształcenia jest pedagogiem, z zamiłowania kierowcą autobusu, z pochodzenia barlinianką. Od kilku lat podróżuje z córką i partnerem, Szymonem. Każde z nich wnosi w codzienność ważny pierwiastek: ona ma taniobiletowy radar, on wszczepionego w głowę GPSa a Jagódka energię i chłodny realizm. Terminy ferii zimowych, Wielkanocy i długich weekendów zna rok do przodu. Każde wolne stara się wypełnić podróżami bliższymi i dalszymi. Regularnie kursuje między Polską a Islandią w tak zwanym międzyczasie odwiedzając inne kraje. Zawsze organizuje swoje wyjazdy samodzielnie.

Jagoda, uczennica 5 klasy.  Ma za sobą już takie przygody jak autostop na Dominikanie, podróże indyjskimi i tajskimi pociągami, karmienie słoni, snurkowanie. W wolnych chwilach lubi malować koty, oglądać YT, poznawać flagi i jak sama mówi- biegać tam i z powrotem 🙂


Wojciech Kaczor- żeglarz od początku. Pierwsze wagary w podstawówce spędzał na przystani w Kamieniu Pomorskim. W wieku 16 lat zobaczył jak to jest pływać po Morzu i tak mu zostało. Przez 9 lat zawodowo uprawiał żeglarstwo. Dowodził jachtami i żaglowcami. Wielokrotnie uczestniczył w regatach The Tall Ships Race –czasem nawet z sukcesami! W przypadkowy dość sposób uratował przed zezłomowaniem jacht „Bies” i od 7 lat jest jego armatorem. Z rodziną i znajomymi, starym ale dzielnym jachtem zwiedza wszystkie dostępne dla „Biesa” rejony. Powoli zaczyna się specjalizować w pływaniu z małymi dziećmi po dużych wodach. Razem z Donaldem (4l.) i Kajtkiem (2l.) dopłynęli na Nordkapp w 2018 roku i głównie o tym będzie opowiadał na „Włóczykijkach”. Obecnie łączy pasję z pracą „lądową” –uczy informatyki w najlepszym szczecińskim liceum.


Wojtek Światłowski od urodzenia mieszkał w Barlinku. Kilka lat temu zapuścił korzenie w pobliskiej wsi Jedlice.

Jest terapeutą, pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnych „Bratek” w Barlinku. Poza tym prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną oraz różnego rodzaju szkolenia.

Znajduje się w permanentnym stanie zaciekawienia światem w każdym jego wymiarze. Twierdzi, że podróżowanie i fotografia to dwie z jego wielu pasji. Ma jednak problem, żeby nazwać siebie podróżnikiem. W sensie metaforycznym na pewno tak. Jednak, jeśli myśli o przemieszczaniu się, poznawaniu nowych miejsc, ludzi to chyba bardziej nim bywa niż jest.

Czasami przy sprzyjających okolicznościach udaje mu się zaczerpnąć innego powietrza, złapać dystans do codzienności, poukładać myśli, odpowiedzieć sobie na parę pytań i naładować akumulatory w podróży po Polsce, Europie lub gdzieś dalej np. w Azji, do której go ciągnie.

Z takiej też potrzeby znalazł się w Indiach a dokładnie w rejonie zwanym Małym Tybetem i w Kaszmirze…


Kateryna Sushchenko (Катерына Сущенько)

Mówi o sobie:

Pochodzę z terenów wschodnich. Moje życie to sztuka i ludzie. Nie jestem podróżnikiem ze stażem, gdyż mam dopiero 18 lat, ale mam czym się podzielić ze światem.

Od kilku lat mieszkanka Barlinka, uczennica miejscowego liceum, wrażliwa dusza. Wyrazista i niewidoczna. Jaskrawa a przezroczysta.


Grzegorz Przybylski- barlinianin z urodzenia i wyboru; odkrywca i propagator walorów swego miasta i jego urzekającej okolicy – pięknej Doliny rzeki Płoni i Puszczy Barlineckiej. Przyrodnik, ogrodnik, pasjonat spacerów po dalszej i bliższej okolicy. Podróżnik po Polsce i Europie.

Uwielbia odkrywać znane miejsca „po swojemu”, a następnie odsłaniać je dla innych.

Podróżując, spacerując, zwiedzając, zawsze zwraca uwagę na rośliny. Podczas różnorodnych rozmów zawsze stara się „przemycić” wątki przyrodnicze, zwracając uwagę rozmówcy, na przykład, na mijane właśnie drzewo.

Jest miłośnikiem, posiadaczem i popularyzatorem ciekawej rasy psów – charcik włoski. Wieloletni pracownik Barlinecko- Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z prezentacją turystyczną regionu oraz ochroną i promocją cennych przyrodniczo terenów Barlinka. Współautor publikacji m.in. „Barlinek na szlaku młynów”, „Piękno Ziemi Barlineckiej”, „Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy – 25 lat, historia, przyroda, turystyka, edukacja”, „Śladami pionierów Barlinka”.


Zdzich Rabenda – zawodowy gawędziarz, przewodnik po islandzkich lodowcach, miłośnik sportów ekstremalnych, wulkanów i fotografii. Od wielu lat próbuje zrozumieć świat. Na co dzień łączy swoje zainteresowania wraz z wykształceniem antropologa i animatora kultury. Jest autorem bloga Takie Tam z Tripa takietamztripa.pl. Prowadzi na terenie całego kraju działalność edukacyjną pod szyldem Tyś Widzioł – Podróże i Edukacja tyswidziol.pl, w ramach której realizuje prezentacje oraz warsztaty o tematyce etnologiczno- podróżniczej adresowane dla dzieci i dorosłych.

Emanuje radością życia, bawi do łez. I zastanawia.

Ponownie na naszym festiwalu- z radości przebieramy nóżkami; czym tym razem zaskoczy?