O festiwalu

Dlaczego nazwa „WłóczyKijki”?

Bo festiwal „Włóczykij” z Gryfina nas zainspirował… bo Barlinek jest Europejską Stolicą Nordic Walking… bo my, organizatorzy lubimy „włóczyć” się po świecie!!
Festiwal podróżniczy, czyli spotkania z podróżnikami, którzy opowiedzą o podróżach jakie odbyli. Zaproszonymi gośćmi są podróżnicy związani z morzem, z górami, podróżujący autostopem, rowerem, samolotem, podróżujący z dziećmi…. jednym słowem – dla każdego coś ciekawego.
Chcemy pokazać Wam, że podróże wzbogacają, pozwalają poszerzać horyzonty i że każdy, przy odrobinie starań, może odbywać podróże dalekie i bliskie. Hasło przewodnie naszego festiwalu to: „podróżnicy są wśród nas”. Z tego powodu część prelegentów to podróżnicy, którzy mieszkają w Barlinku i regionie. Nasza okolica obfituje w takie osoby, które bardzo chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i przygodami. Być może zachęcą i zmotywują Was do podróżowania, a jeśli nie, po prostu umilą sobotnie popołudnie i wieczór opowieściami z dalekich krajów.
Festiwal Włóczykijki to dzień pełen wrażeń, spotkań towarzyskich w kuluarach, rozmów z ciekawymi ludźmi. W czasie trwania festiwalu oprócz prelekcji odbywają  się warsztaty dla dzieci i młodzieży, rajdy, wystawy i inne wydarzenia towarzyszące. Działa kawiarenka festiwalowa.
Festiwal w całości jest zorganizowany i obsłużony przez wolontariuszy Impreza nie jest biletowana, jednakże uczestnicy mają możliwość wykupienia „cegiełek”/biletów z których dochód w całości jest przeznaczony na dofinansowanie działalności szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży działającej przy Klubie Żeglarskim SZTORM Barlinek.
Festiwal może być zorganizowany dzięki zaangażowaniu Partnerów, wsparciu Sponsorów i pracy Wolontariuszy. Wszystkim dziękujemy za udział w przedsięwzięciu.


ORGANIZATORZY FESTIWALU


Klub Żeglarski SZTORM Barlinek

Stowarzyszenie Klub Żeglarski SZTORM Barlinek istniejące w Barlinku od 1967 roku. Przystań żeglarska przy ulicy Sportowej 1, usytuowana w północnej części Jeziora Barlineckiego, jest bazą rekreacyjno-sportową dla członków Klubu i ich rodzin, jak również wszystkich żeglarzy, dla których Barlinek jest drugim domem. Klub dysponuje jachtami żaglowymi różnych klas, łodziami wiosłowymi, kajakami oraz rowerami wodnymi. Cudownie czyste wody Jeziora Barlineckiego, wspaniale rozwinięta linia brzegowa opasana buczynami Puszczy Barlineckiej, cztery wyspy pełne ptactwa, słońce i wiatr – to atuty Klubu. Jednym z głównych celów, jakie przed sobą stawiają żeglarze z Barlinka to wyszkolić kolejne pokolenie pasjonatów tej pięknej dziedziny sportu i rekreacji. Czynią to prowadząc szkółkę żeglarską i szerząc miłość do żeglarstwa.


Grupa WłóczyKijki

Grupa osób, dla których podróże są stałym elementem życia, którym nieobojętne jest miasto i region w którym mieszkają. Osób, które lubią się dobrze bawić i czasem zrobić coś dobrego dla siebie i innych. Grupa jest nieformalna i działa non profit.

Agnieszka Nikoliszyn-Granatowska

Zawodowa włóczykijka, organizuje i pilotuje wycieczki turystyczne. Prywatnie włóczy się, najchętniej z mężem Arkiem, po bezdrożach i światowych stolicach. Włóczą się na piechotę, rowerami, busem, samolotami, jak się da. Pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu.

Justyna Budzyn

Włóczy się najczęściej po podwórku między domem a warsztatem ceramicznym, gdzie pracuje. Po godzinach pracy włóczy się z po okolicznych łąkach, polach i lasach. Włóczy się na piechotę i na rowerze, środkami transportu publicznego na dalsze odległości również się włóczy. Włóczy się bo musi. Pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu.

Anna Margielewicz-Kopaszewska

Najchętniej włóczy się z mężem po górach z plecakiem, a kiedy nie może – włóczy się rowerem po okolicy, od wiosny do zimy, sama i w towarzystwie, po brukach i leśnych ścieżkach. Wielbicielka okolic Barlinka, zwłaszcza Puszczy Barlineckiej i Doliny Płoni, zna tu każdą drogę.

Magda Bakalarczyk-Wilk

Żeglarka, wielbicielka Karkonoszy i biwaków. Niespokojna dusza wyciąga ją z domu nad wodę, do lasu, w góry. Chętnie wraca w znane miejsca ale też z entuzjazmem eksploruje nowe kąty. Każdą wolną chwilę spędza w plenerze. Nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Ceni otwarte umysły i ludzi z inicjatywą. Chętnie pracuje w grupie i świetnie odnajduje się w działalności społecznej, dlatego zaangażowała się we współorganizację festiwalu.

Grażyna Lachowicz

Uwielbia łąki i lasy, nie gardzi kajakiem ni górską wędrówką. Aktualnie Włóczykijka na „urlopie macierzyńskim”, włóczy się z dziećmi, głównie blisko i głównie po placach zabaw.


Wolontariusze

Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej

Młodzi żeglarze ze szkółki Żeglarskiej Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek

Studenci Turystyki Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

Anna Osses

dobry duch festiwalu, przygotowała film festiwalowy i będzie fotografować uczestników i gości Włóczykijek podczas całego dnia festowalowego.