O nas

„Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki,
pragnij by długie było wędrowanie,
pełne doświadczeń i przygód”
– Konstantinos Kawafis –

Wszyscy podróżujemy.

Wielu ludzi nie jest zainteresowanych samą podróżą, a wyłącznie jej celem. My powtarzamy za Goethem: „człowiek nie podróżuje po to, by dokądś przybyć”. Dla nas „bycie w podróży”, to uczestnictwo w akcie poznania i rozwoju raczej, niż przemieszczania się. Dla nas „bycie w podróży” jest celem samym w sobie.

 

Tych wszystkich, którzy podróżują w podobny sposób, wszystkich uważnych obserwatorów  świata – Odyseuszy niespiesznie zmierzający w kierunku Itaki – zapraszamy na nasz Festiwal.
„Wędrowiec mógłby się nauczyć, że podczas podróży może z lekkim sercem odnieść się powierzchownie do znanych atrakcji, jeśli pozostanie wystarczająco gorliwy i uważny wobec nieistotnych szczegółów. Może sobie nawet darować zachwyty i okrzyki w muzeach i katedrach, jeśli jednocześnie nie zapomni przyjrzeć się uważnie jakiejś klamce czy wystawie sklepu z żywnością” (Sandor Marai).
Wszyscy podróżujemy.

Niektórzy z nas podróżują, bo lubią, niektórzy, bo muszą, niektórzy z obydwu powodów jednocześnie. Co w nie mniejszym stopniu ciekawe: spore grono lubi się tymi podróżami dzielić w najróżniejszy sposób – opowieścią, fotografią, filmami z podróży, pamiątkami. Są też osoby, które z chęcią nauczą swoich znajomych pleść koszyki, gotować lub robić biżuterię według podpatrzonych u autochtonów przepisów i pomysłów.

Postanowiłyśmy stworzyć w Barlinku przestrzeń, w której taka wymiana podróżniczej energii będzie możliwa, przyjemna, inspirująca, dająca motywację i napęd do dalszych spotkań i wypraw.
Festiwal Podróżników i Podróży „WłóczyKijki” to nie tylko nostalgia za odyseuszową wędrówką przez świat, ale i zbiór arcyciekawych, przenikliwych narracji o odwiedzanych krainach, o spotykanych ludziach i – co najważniejsze – o sobie samym. Podróż bowiem, jak lustro, odzwierciedla wnętrze człowieka. Pod powierzchnią opowiadanych włóczęg dzieje się o wiele więcej – można dostrzec jak leniwie, a systematycznie zmienia się sam człowiek, jego osobowość i relacje z innymi.
…bo wszyscy podróżujemy.
Zainspirował nas Festiwal „Włóczykij” z Gryfina i sam Barlinek, który jest miastem  turystycznie atrakcyjnym, Europejską Stolicą Nordic Walking. Poza tym my same, Organizatorki, lubimy włóczyć się po świecie. Stąd wzięła się idea Festiwalu Podróżników i Podróży „WłóczyKijki”, jako spotkań z Włóczęgami, którzy opowiedzą o swoich wędrówkach.
Hasłem przewodnim Festiwalu jest: „podróżnicy są wśród nas”. Zatem część prelegentów to Wędrowcy , którzy mieszkają w Barlinku i regionie, ale też zaproszeni wprost z wielkiego świata Goście. Festiwal  to ekscytujące spotkanie pełne wrażeń, rozmów w kuluarach, obcowania z ciekawymi ludźmi. W czasie trwania Festiwalu oprócz prelekcji odbywają się warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rajdy, promocja wydawnictw o tematyce podróżniczej, wystawy i inne wydarzenia towarzyszące, działa również kawiarenka festiwalowa.
Festiwal w całości jest zorganizowany i obsłużony przez wolontariuszy, a impreza nie jest biletowana, jednakże uczestnicy mają możliwość wykupienia „cegiełek”/biletów z których dochód w całości jest przeznaczony na dofinansowanie działalności szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży działającej przy Klubie Żeglarskim SZTORM Barlinek.


ORGANIZATORZY FESTIWALU


Klub Żeglarski SZTORM Barlinek

Stowarzyszenie Klub Żeglarski SZTORM Barlinek istniejące w Barlinku od 1967 roku. Przystań żeglarska przy ulicy Sportowej 1, usytuowana w północnej części Jeziora Barlineckiego, jest bazą rekreacyjno-sportową dla członków Klubu i ich rodzin, jak również wszystkich żeglarzy, dla których Barlinek jest drugim domem. Klub dysponuje jachtami żaglowymi różnych klas, łodziami wiosłowymi, kajakami oraz rowerami wodnymi. Cudownie czyste wody Jeziora Barlineckiego, wspaniale rozwinięta linia brzegowa opasana buczynami Puszczy Barlineckiej, cztery wyspy pełne ptactwa, słońce i wiatr – to atuty Klubu. Jednym z głównych celów, jakie przed sobą stawiają żeglarze z Barlinka to wyszkolić kolejne pokolenie pasjonatów tej pięknej dziedziny sportu i rekreacji. Czynią to prowadząc szkółkę żeglarską i szerząc miłość do żeglarstwa.


Grupa WłóczyKijki

Grupa osób, dla których podróże są stałym elementem życia, którym nieobojętne jest miasto i region w którym mieszkają. Osób, które lubią się dobrze bawić i czasem zrobić coś dobrego dla siebie i innych. Grupa jest nieformalna i działa non profit.

Agnieszka Nikoliszyn-Granatowska

Zawodowa włóczykijka, organizuje i pilotuje wycieczki turystyczne. Prywatnie włóczy się, najchętniej z mężem Arkiem, po bezdrożach i światowych stolicach. Włóczą się na piechotę, rowerami, busem, samolotami, jak się da. Pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu.

Anna Margielewicz-Kopaszewska

Najchętniej włóczy się z mężem po górach z plecakiem, a kiedy nie może – włóczy się rowerem po okolicy, od wiosny do zimy, sama i w towarzystwie, po brukach i leśnych ścieżkach. Wielbicielka okolic Barlinka, zwłaszcza Puszczy Barlineckiej i Doliny Płoni, zna tu każdą drogę.

Magda Bakalarczyk-Wilk

Żeglarka, wielbicielka Karkonoszy i biwaków. Niespokojna dusza wyciąga ją z domu nad wodę, do lasu, w góry. Chętnie wraca w znane miejsca ale też z entuzjazmem eksploruje nowe kąty. Każdą wolną chwilę spędza w plenerze. Nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Ceni otwarte umysły i ludzi z inicjatywą. Chętnie pracuje w grupie i świetnie odnajduje się w działalności społecznej, dlatego zaangażowała się we współorganizację festiwalu.

Grażyna Lachowicz

Uwielbia łąki i lasy, nie gardzi kajakiem ni górską wędrówką. Aktualnie Włóczykijka na „urlopie macierzyńskim”, włóczy się z dziećmi, głównie blisko i głównie po placach zabaw.


Wolontariusze

Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej

Młodzi żeglarze ze szkółki Żeglarskiej Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek

Studenci Turystyki Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

Anna Osses

dobry duch festiwalu, przygotowała film festiwalowy i będzie fotografować uczestników i gości Włóczykijek podczas całego dnia festowalowego.