PRELEKCJE 2020

„Kultura czeska – moja láska nebeská – opowieść Mariusza Szczygła dotycząca zaskakujących dla Polaków zjawisk w kulturze czeskiej. Słowem – wszystko to, co składa się na kulturę  popularną i wyższą w Czechach. Gość przybliży widzom źródła tej kultury, a szczególnie jej celebrację śmiechu. Całość jest ozdobiona anegdotami, opowieściami o reporterskich przygodach autora w Czechach.

Podczas wieczoru będzie można usłyszeć m. in.: dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu?; dlaczego flagę państwową można pokazać na kobiecym łonie?; dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży?; jak przebiega konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa?; dlaczego piwo wstrzymuje rewolucje?; jak wyglądają najpiękniejsze krzaki czeskiej marihuany?; dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki?; czy láska zawsze musi być nebeská?


Syberyjskie wędrówki – Jakucja

Syberia często kojarzy się z ponurą mroźną krainą usłaną łagrami stalinowskimi. Tymczasem pełna przygód relacja z kilku podróży po Jakucji pokaże wspaniałą syberyjską przyrodę i egzotyczną kulturę narodów Północy. Relacja z podróży w okresie między 1990 a 1993 rokiem, które łącznie trwały ponad osiem miesięcy.

Podróż statkiem po rzece Lenie, leżący na wiecznej zmarzlinie Jakuck, jakuckie święto powitania lata i obrzędy szamańskie, park narodowy w delcie Leny, pasterze reniferów, święto Jukagirów, zagubiona rybacka wioska w delcie rzeki Indygirki, przeloty helikopterem, autostop na Trasie Kołymskiej odkrywają niemal nieznany świat.

Ważnym wątkiem tej podróży są trekkingi w Górach Czerskiego i w górach Suntar-Chajata. O bezludnych górach, przeprawach przez rzeki i bagna, spotkaniu z niedźwiedziem i innych przygodach usłyszymy w opowieści Katarzyny Mazurkiewicz okraszonej relacją z pierwszych polskich wejść na najwyższe szczyty eksplorowanych pasm górskich.


Kenia. Woda znaczy wolność.

Dzięki wodzie kenijskie kobiety, które zostały same we wsiach dotkniętych suszą, mogą uprawiać ziemię i hodować zwierzęta a ich dzieci dobrze się odżywiać. Bartek Sabela będzie snuł opowieść o wolności jaką niesie im woda deszczowa spiętrzona przez tamę. Wplecie w nią wątki życia wedle rytmu natury, praw ekonomii, znaczenia wspólnoty, woli współpracy, a nade wszystko, sile kobiet. Niezależność i samowystarczalność to luksusy, o które trudno w Kenii coraz częściej nawiedzanej przez długotrwałe susze. Ta obecna zaczęła się w 2014 roku, a o jej skutkach i inicjatywach, które niejako powołała do życia potrzeba, posłuchamy podczas wystąpienia reportera obserwującego je z bliska. Reportera, który usłyszał, że każdy problem w społeczeństwie ma proste, praktyczne rozwiązanie.


Kurdowie – naród bez ziemi

W 2015 roku Ula Ziober miała okazję spędzić kilka tygodni w Turcji, Iraku i Iranie – na terenach zamieszkanych głównie przez Kurdów. Ani wcześniej ani później w żadnym innym zakątku świata nie doświadczyła takiej gościnności i bezinteresownej chęci pomocy. Opowie o tym jak bardzo rzeczywistość tego rejonu różni się od obrazków pokazywanych w telewizji i prasie. I jak trudna historia może łączyć Kurdów i Polaków. Ale będzie też mnóstwo pysznego jedzenia, ciepłego słońca i kolorów.


Za Drzwiami: Polska pod jednym adresem 

Pomysł aby objechać Polskę rowerem, by w każdej miejscowości odwiedzić ten sam adres, Krzysztof Story zrealizował podczas kilku wypraw. Spędził w drodze ponad 4 miesiące , na rowerze przejechał ponad 6000 kilometrów i dotarł do każdego z 16 województw. Wszędzie próbował odnaleźć tę samą ulicę i ten sam numer domu. Do obcych drzwi zapukał 150 razy. Zbierał historie tych, którzy za nimi mieszkają.

Rozmawiał z pielęgniarkami i chorymi, z nauczycielami i pijakami, żołnierzami       i artystami, biednymi i bogatymi, starymi i młodymi, na wsiach i w miastach. Głównie słuchał tego, co mają do powiedzenia Polacy zza przypadkowych drzwi. Projekt dostał Nagrodę Dziennikarzy na Kolosach 2017.


Finlandia = leśna pustynia

Po latach czekania (bo dwie operacje, bo serie zastrzyków) mógł wreszcie wrócić na swój ukochany rower. Pojechał do Finlandii. Do leśnej pustyni, bo właśnie tam jest cisza, spokój, monochromatyczny krajobraz i można skupić się tylko na sobie i swoim własnym przeżywaniu. Opowieścią z wnętrza siebie i leśnej pustyni uraczy nas Robb Maciąg.

 



“Wszystkie drogi prowadzą do Jakuba, czyli Camino de Santiago w praktyce”

Jeżeli lubisz wędrowanie, nie straszne Ci upały czy słoty, masz chęć by poznać Hiszpanię i Portugalię inaczej niż wszyscy i jeżeli w dodatku czujesz potrzebę wyciszenia, oderwania od zgiełku dnia codziennego, to po prostu idź! Camino znaczy droga, w której zrozumiesz jak niewiele musisz posiadać by być szczęśliwym. W tę podróż wyrusz z Markiem i Magdą podczas festiwalowego spotkania.


Turystycznie i artystycznie wokół Barlinka. Urzekająca przyroda okolic.

Katarzyna postawi przed nami drogowskaz, który prowadzi do wiedzy, dla jednych tajemnej, innych oczywistej. Poprowadzi przez ścieżki tras turystycznych w okolicach Barlinka tak, by móc przeżyć przygodę niepowtarzalną, obcować z fenomenem przemijającego krajobrazu.

Czy wiesz, że w ciągu dnia krajobraz jednego miejsca jest jak malarska opowieść-  zmieniający kolory, klimat i nastrój slajd?

Katarzyna Mielcarek przedstawi prezentację multimedialną ukazującą piękno i klimat Arboretum w Przelewicach zrealizowaną przez trzech artystów, a stworzoną na podstawie kilkuletnich zbiorów zdjęć z plenerów artystycznych i nagranych dźwięków natury w arboretum.


„Od Nepalu po Andamany, czyli 3 miesiące w podróży z 10-latką”.

Co trzeba zrobić, żeby móc wyjechać w dłuższą podróż z dzieckiem w wieku szkolnym? Jak wygląda załatwianie formalności- praktyczne rady i wskazówki. Anita i Jagoda zdradzą w czym tkwi Moc podróży. Bez photoshopa opowiedzą o plusach i minusach spędzania 24 godzin na dobę razem. Jak podróż zmienia dziecko- dlaczego warto z nim podróżować. Czy Nepal bez trekkingu w Himalaje to dobry pomysł? O Andamanach, indyjskich wyspach, które leżą bliżej Tajlandii niż Indii, a także ciemnych stronach „rajskich” wysp powiedzą także słów kilka. Jak satysfakcjonująco podróżować po Indiach omijając najpopularniejsze atrakcje i ile można zarobić statystując w Kollywood. Ile czasu zajęło im przyzwyczajenie się do szczurów i karaluchów. Czy skuter w Indiach to dobry pomysł? I co mają z tym wszystkim wspólnego islandzkie ogórki.


Życie w grupie na pokładzie jachtu –sztuka tolerancji na co dzień

Chcesz się z kimś związać –popłyń z nim w rejs. Na pokładzie nie ma wyjścia –zobaczysz swoją drugą połówkę w różnych momentach. Sprawdzisz czy jesteś w stanie opiekować się nią gdy choruje, a ty sam nie czujesz się najlepiej.

Gdy się pokłócicie to nie ma jak wyjść na spacer –nawet nie ma jak trzasnąć drzwiami, za to jest dużo czasu na myślenie. Myślenie o wschodzie słońca, myślenie o zachodzie, myślenie…  Żeglarstwo jako rozrywka dla myślących.

Żeglarstwo można uprawiać na wiele sposobów. Wojtka pochłonęło żeglarstwo morskie. Świadomość potęgi jaką jest Morze uczy pokory. Neptun często przypomina nam o tym, że potrafimy być leniwi (później to zrobię..), niedokładni (poprawię w porcie na spokojnie..), niecierpliwi (za ile będziemy?). Za pychę karze– daje lekcję uległości. Fajne jest to, że nie traktuje nas wyjątkowo– dla Morza wszyscy jesteśmy równi. W czasie prelekcji Kapitan spróbuje odpowiedzieć na pytania:

  • Skąd się wziąć na pokładzie?
  • Ile kosztuje rejs? (jak obniżyć koszty?)
  • Jak sprawić, aby inni chcieli z wami pływać?
  • Czy rodzina przeszkadza w podróżowaniu?
  • Dziecko na pokładzie.
  • Nasz rodzinny rejs na Nordkapp.

Nasze korzenie tkwią w krajobrazie

Krajobraz kulturowy to pełne spektrum życia. Na jego obecny kształt miały wpływ pierwotne siły geologiczne i klimat, naturalne procesy przyrodnicze. Odcisnęły w nim swój ślad kolejne pokolenia mieszkających tu ludzi. Codziennie obserwujemy zmiany zachodzące w krajobrazie. Sami wywieramy wpływ i poddajemy się wpływowi jaki wywiera na nas miejsce. Podczas prelekcji Alicja Tymbarska i Tomasz Cykalewicz chcą poprowadzić słuchaczy  po krajobrazie kulturowym Puszczy Barlineckiej i Doliny Płoni – małej ojczyzny, która w nich tkwi. Chcą pokazać, w jaki sposób można patrzeć na krajobraz kulturowy, żeby zobaczyć coś więcej niż piękny, czy brzydki widok; jak dostrzec w krajobrazie żywy organizm, którego jesteśmy częścią.


Bliżej niż myślisz- Mały Tybet i Kaszmir

Początek wyprawy to spotkanie Delhi, stolicy Indii. Miejsce, w którym wszystko jest inne. Ludzie, zapachy, dźwięki, kolory… To czas krótkiego poznawania fascynującego świata.

A potem gwałtowna „zmiana dekoracji” i wysokości.

Przelot nad Himalajami do krainy Ladakhu. To właściwie zachodnia część Tybetu                           z pustynnym, górskim krajobrazem i licznymi, wiekowymi klasztorami buddyjskimi.

Czas na aklimatyzację w jej stolicy Leh, położonej na wysokości 3500. Okazuje się, że nie jest to taka bułka z masłem…

Ale o tym już podczas spotkania z Wojtkiem w czasie festiwalowej prezentacji. No i o innym świecie, którym okazał się Kaszmir.


W poszukiwaniu domu

Opowieść młodej dziewczyny wyrwanej przez los z rodzimego osiedla, miasta, kraju. Rzecz o domu, słońcu i rumiankowej herbacie. O emigracji, o tym, jak łatwo jest się pogubić w świecie i w sobie. Podróż do krainy pamięci z aparatem analogowym i muzyką w głowie.


Słowenia, kraj do odkrycia

Można powiedzieć, że w Słowenii jest wszystko. Od lasów i pól nizinnych, przez nadadriatyckie plaże, do skał alpejskich z wijącymi się w dolinach rzekami oplatającymi zagubione pośród nich wsie i miasteczka. O położonym jak mówią „po słonecznej stronie Alp”, niewielkim kraju, który wabi urokliwą zabudową, o jego wyjątkowych jaskiniach, śródziemnomorskiej roślinności, zboczach porośniętych winoroślą, a także traktowaniu po macoszemu przez turystów zmierzających ku Chorwacji, Grzegorz opowie z nieskrywaną pasją. Nad słoweńską bazą turystyczną zachwytom nie będzie końca, a i o koniach lipicańskich i skoczni w Planicy z pewnością usłyszymy.


(NIE) STRASZNY BLISKI WSCHÓD

W trakcie spotkania Zdzich Rabenda opowie o kilku miesiącach podróży autostopem przez kraje Bliskiego Wschodu.

Po drodze poznamy nieznaną stronę Kapadocji, przyjrzymy się tajemniczym Alawitom, odwiedzimy kurdyjską szkołę w Turcji, będziemy wędrowali z bronią przez góry północnego Iraku, zgubimy namiot w Iranie. Nieoczekiwanie poznamy przemytników w Zatoce Perskiej, by na koniec przetrwać burze piaskową w Omanie na pustyni znanej z baśni 1000 i jednej nocy oraz zgubić się w drodze na najwyższy szczyt Półwyspu Arabskiego.