GOŚCIE 2022

GDZIE BĄDŹ
A jakby tak rzucić to wszystko i wyjechać gdzie bądź?” – odpowiedź na to pytanie poznali Zonia i Pioter, autorzy kanału podróżniczego GDZIE BĄDŹ, który powstawał w ponad rocznej podróży m.in. przez Chiny, Nikaraguę, Kirgistan, Vanutatu. Powrót do Polski wcale nie oznaczał powrotu do poprzedniego życia. Kolejne przygody w świecie poskutkowały rozwojem projektu, który stanowi jeden z najpopularniejszych kanałów podróżniczych w kraju. Ich filmy odtworzono łącznie ponad 28 milionów razy. Na festiwalu opowiedzą o swojej ostatniej wyprawie do francuskiego departamentu zamorskiego na Oceanie Indyjskim.
 ———————————————————————————————————————————————-

Piotr Horzela – większość życia spędził w lesie lub w podróży. Przez łącznie blisko 4 lata mieszkał i pracował w Polskiej Stacji Antarktycznej, podróżował po Ameryce Południowej i mieszkał w Sudanie Południowym – najmłodszym Państwie świata.
Ostatnimi czasy Piotr skupia się głównie na Polsce a dokładniej polskiej przyrodzie z lasem i jego mieszkańcami w rolach głównych. Podgląda, fotografuje, nagrywa filmy które można śledzić na YouTube i instagramie „Horzela – Opowiada”. Jak sam mówi: „Polska przyroda absolutnie nie jest mniej ekscytująca niż ta z egzotycznych dla nas części świata, poza tym mamy ją na wyciągnięcie ręki”
 ———————————————————————————————————————————————-

Stasia Budzisz reporterka i tłumaczka języka rosyjskiego. Współpracuje z OKO.Press, Przekrojem, Nową Europą Wschodnią i Krytyką Polityczną. Zajmuje się Kaukazem i Europą Wschodnią. Jest autorką książki reporterskiej o Gruzji, „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”.


Stones on Travel

Ola Synowiec – pisarka, dziennikarka, latynoamerykanistka. Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku, o którym pisze dla polskiej i zagranicznej prasy. Jest autorką przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog, książki „Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk” (Wydawnictwo Czarne, 2018) oraz „Na poboczu Ameryk” (Wydawnictwo Czarne, 2022). Wykłady i warsztaty o Meksyku prowadzi od 2011 roku, zajmuje się także edukacją na temat postkolonializmu oraz etycznego podróżowania.

Arkadiusz Winiatorski – pisarz, autor artykułów podróżniczych, strony Stones on Travel oraz książki „Na poboczu Ameryk” (Wydawnictwo Czarne, 2022). Przewodnik turystyczny po krajach Ameryki Łacińskiej. Edukator filmowy, organizator wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. Uzależniony od górskich wycieczek, wolontariatu oraz autostopu, który zaraz po chodzeniu uważa za najlepszy środek przemieszczania się.
————————————————————————————————————————————————-

Grażyna Dokurno –nauczycielka matematyki. Zorganizowała 14 wycieczek dla młodzieży, większość w polskie góry. Ulubiony kierunek, to Bieszczady. Lubi czytać, tworzyć relacje filmowe z wyjazdów. Lubi piesze wyprawy, bo tak więcej się widzi. Obecnie uczy w Niepublicznej Szkole Podstawowej RADOSNA w Barlinku.
————————————————————————————————————————————————-

Marek Schiller
Z wykształcenia fizyk, z zamiłowania pasjonat przyrody i rodzimych krajobrazów, fotograf i regionalista. Prezes Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Dębnie. Organizator Spotkań Przyrodników, poświęconych lokalnej przyrodzie, która jest naszym najważniejszym dziedzictwem. Spotkania (w roku 2022 dwudzieste) wpisywane są do kalendarza Europejskich Dni Dziedzictwa. Do tego odkrywca grobowców kujawskich, zwanych czasem „polskimi piramidami”, w odległości ledwie 20 km od Barlinka (w linii prostej). Od roku 1973 mieszka w Dębnie, gdzie zatrzymała go rozbudzona ciekawość nieznanej krainy, którą jedna nacja – Niemcy – opuściła w wyniku II wojny światowej, a jej miejsce zajęli nowi ludzie, zwani osadnikami. Przemierzył wiele przeróżnych dróg i bezdroży regionu, odkrywając niezwykłe miejsca, zjawiska przyrody i piękne zakątki. Zgłębia wiedzę o przeszłości okolicy jej bogactwie przyrodniczym i przepięknie opowiada o wielkich głazach, krętych dolinach, porzuconych osadach czy tajemniczych śladach po praprzodkach: megalitach, kurhanach i grodziskach.” Autor książki „Pomyśle. Zielona kraina piękną Myślą przecięta”, informatora krajoznawczego o krainie, którą Pomyślem nazwał właśnie on. To przewodnik dla dociekliwego turysty po okolicach Myśliborza, Trzcińska-Zdroju, Dębna i Boleszkowic, związanych z rzeką. Nominowany w konkursie „Dziennikarza Roku 2015” w kategorii Super Kaczka za całokształt pracy twórczej.
————————————————————————————————————————————————–

Robert Robb Maciąg- podróżuje i pisze od 1997 roku. Odwiedził ponad 20 krajów i odnalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych. Propaguje naiwną ideę, że „świat jest pełen dobrych ludzi”. Urodzony we Wrocławiu dolnoślązak. Pasjonat podróży, fotograf z zamiłowania, pedagog, pisarz a czasem także dziennikarz. Rower to towarzysz wielu jego podróży. Mieszka w okolicach Jeleniej Góry, w Krainie Wygasłych Wulkanów. Uwielbia fotografować ludzi. Etnowarsztaty w jego wykonaniu to majstersztyk.

Laureat Podróżnika Roku miesięcznika Podróże w kategorii „Świat” i dwóch nagród Traveller miesięcznika National Geographic (2007- podróż życia; 2013- podróżnicza książka roku).

Chyba się u nas zadomowi, bo to jego kolejny raz z nami 😉.

————————————————————————————————————————————————-