GOŚCIE 2024


Kamila Kielar

Reporterka, podcasterka, podróżniczka. Łączy wyprawy przygodowe z pracą reporterską. Samotnie pływała kajakiem po wodach Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie. Zimą przejechała rowerem i na nartach biegowych kanadyjski Jukon, przeszła górami prawie 5000 km z Meksyku do Kanady szlakiem Pacific Crest Trail. Również samotnie, przejechała rowerem Alaskę oraz Kamczatkę. Przeszła pieszo kawał Laponii i Szkocji, także zimą. Mieszkała i pracowała z kanadyjskimi i alaskańskimi traperami, biologami i rangersami.  Nagrodzona Kolosem oraz nagrodą National Geographic Traveler w kategorii Podróż Roku. Dziś jest też członkiem Rady Kolosów oraz jurorką Festiwalu Wrażliwego. Występuje na największych festiwalach
i konferencjach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie otrzymywała nagrody za najlepsze wystąpienie.  Specjalizuje się w północnej przyrodzie i tamtejszych zwierzętach. Zwłaszcza niedźwiedziach.


Wojciech Ganczarek
Urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej, w latach 2013-2023 w podróży rowerowej po Ameryce Łacińskiej. Autor relacji, reportaży i esejów prasowych, a także książek „Upały, mango i ropa naftowa” (2017), „Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2019)
i „Sprzedani. Reportaże z peryferii”(2021). Uhonorowany Nagrodą Magellana 2022 za „Sprzedanych”
i Statuetką im. Tony’ego Halika 2023 za latynoamerykańską podróż. Twórca filmu „Soy paraguayo”
i cyklu dokumentalnego „Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”. Regularnie gości w ogólnopolskich mediach jako ekspert ds. Ameryki Łacińskiej (m.in. Radio357, Radio Nowy Świat, Polskie Radio i inne).
Więcej:
www.wojciechganczarek.pl
IG @latynoamerykanski
FB Wojciech Ganczarek, dawniej Fizyk w podróży



Robb Maciąg
Podróżuje i pisze od 1997 roku. Odwiedził ponad 30 krajów (z czego niemal każdy po kilka razy) i znalazł tam setki przyjaciół  i dobrych znajomych. Propaguje naiwną ideę, że “świat jest pełen dobrych ludzi”. Urodzony w 1974 roku we Wrocławiu. Pasjonat podróży. Fotograf z zamiłowania, pedagog z zawodu.

Laureat dwóch TRAVELERów miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku). Do tej pory ukazało się osiem książek autorstwa Roberta “Robba” Maciąga.

Mieszka w okolicach Jeleniej Góry , w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Uwielbia czarną kawę z kardamonem.

—————————————————————————————————————————

Piotr „Fisher” ROSIŃSKI i Piotr PIZNAL

Piotr „Fisher” ROSIŃSKI

Rocznik w zależności od formy i samopoczucia. Współautor trzech publikacji o ziemi widuchowskiej oraz projektu „Życie w Dolinie Odry”, pokazującego piękno Doliny Odry na terenie powiatu gryfińskiego. Pasjonat obserwacji świata w rzeczywistości równoległej. Działacz społeczny i charytatywny. Muzyk ukształtowany na dębnowsko/gorzowskiej scenie alternatywnej. Od lat poszukujący brzmienia nawiązującego do Natury. Tworzy solowy projekt Fisher Dub Project, do którego stara się przemycić dźwięki bezpośrednio ze świata Przyrody, łącząc je z obrazem, muzyką elektroniczną na pograniczu dubu. W świecie równoległym służący kota.

Piotr PIZNAL

Urodzony w Dniu Kobiet, niemieszczący się w przeciętnym śpiworze, a w namiocie śpiący po przekątnej. Laureat wielu konkursów rangi międzynarodowej i podwórkowej. Współautor projektu „Życie w Dolinie Odry”, mającego na celu dokumentację i edukację przyrodniczą mieszkańców jednego z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych przyrodniczo regionów w Polsce. Społecznie prowadzi prezentacje
i warsztaty z zakresu fotografii dla dzieci i młodzieży. Poza fotografią, basista grający ciężką, mocno osadzoną muzykę i historyk amator. Wielbiciel spania do południa w ciepłym i suchym łóżku.


Kasia Hertz

Artystka wizualna, reżyserka filmowa, animatorka kultury, założycielka fundacji Kultura Kresu, praktykująca swoje działania głównie na pograniczu polsko – białoruskim i terenie Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszka i pracuje od 2017 roku.


Granaty (Agnieszka Nikoliszyn Granatowska i Arkadiusz Granatowski)

Granaty, czyli Aga i Arek. Ona, od lat związana z turystyką. Na co dzień zajmuje się pokazywaniem świata innym. Organizuje wyjazdy dla najróżniejszych grup, takich jak szkoły, stowarzyszenia czy zakłady pracy. On, od lat związany z branżą wiatrową, dokłada swoją osobistą cegiełkę do zielonej transformacji energetycznej. Są małżeństwem o zaskakująco długim stażu 😉, które oprócz wielu innych punktów stycznych dzieli pasję do podróżowania.

Bycie w drodze, poszukiwanie nowych celów podróży jest stałym elementem ich życia. Mimo częstych rozmów w temacie, do tej pory nie udało się im dociec, dlaczego jednym dobrze w domu a innych wciąż „nosi” po świecie. Jednego są pewni. Należą do tej drugiej grupy. W ich żyłach płynie droga😉. Czyżby fakt, że Arek jest synem żołnierza a Aga córką marynarza miał na to jakiś wpływ 😉?

Zgodnie wyrażają następujący pogląd: „Za każdym razem, gdy przekręcamy klucz w drzwiach domu i wyruszamy w nieznane (lub znane) wzrasta w nas radość. Zawsze czekamy tego momentu z utęsknieniem. Niezależnie, czy wyjeżdżamy naszym Granatobusem, rowerami czy idziemy pieszo. Niezależnie czy podróż planowana jest na długo czy na krótko, w odległe regiony czy blisko domu, zaczyna się tuż za jego progiem i zawsze jest dla nas świętem oraz wielką lekcją życia, pokory i  zrozumienia odmienności. Nic tak nie zapada w pamięć jak to, czego człowiek może doznać własnymi zmysłami. Trudy drogi zostawiają jej uczestników „twardszymi”, bogatszymi w doświadczenia i umiejętności. Podróżowanie jest jednym z istotnych elementów, który nas ukształtował i pozwolił być dziś tym, kim jesteśmy.”


Travelgeist (Marta Kowalczyk i Marcin Eysymontt)

Travelgeist: Marcin Eysymontt i Marta Kowalczyk – on, na co dzień mieszka w Holandii i pracuje jako stolarz jachtowy; ona, filolożka polska i filmoznawczyni, w Poznaniu uczy polskiego w fundacji wspierającej osoby migranckie. Parą są od ośmiu lat, małżeństwem od niespełna roku, intensywniej podróżują od czterech i stało się to ich największą radością. Ich ulubioną formą podróży i lekiem                  na intensywne przebodźcowanie są długie trekkingi w możliwie odludnych miejscach, choć nie jest to warunek konieczny. Przeszli z plecakami GSS, GSB, szkockie Highlandy i Cape Wrath Trail. Lipiec i sierpień 2023 roku spędzili w Norwegii, Finlandii i Szwecji przemierzając pierwszy odcinek szlaku E1- tysiąc kilometrów z Nordkapp na południe. W lipcu 2024 roku planują wrócić na ubiegłoroczną metę, żeby kontynuować szlak, a docelowo, za kilka lat, dotrzeć do Palermo. Są wegetarianami, więc masło orzechowe jest ich najlepszym przyjacielem na szlaku. W domu tęsknią cztery adoptowane koty.
Zdjęcia i notatki z podróży Marty i Marcina można obserwować na kontach Travelgeist:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100072016222140 oraz  https://instagram.com/travelgeist_notatki_z_podrozy?igshid=emQyOHRlMXdydGxk


Szymon Nitka; www.znajkraj.pl

Promotor turystyki rowerowej, rowerowy krajoznawca, autor bloga Znajkraj z opisami najlepszych szlaków rowerowych. Kiedyś autor w kultowym Magazynie Turystyki Rowerowej Rowertour, obecnie pisze o turystyce rowerowej w magazynie National Geographic Traveler.
Szymon pokazuje najlepsze, najpiękniejsze, najciekawsze, jego zdaniem, szlaki rowerowe w Polsce         i Europie pokazując, że turystyką rowerową można cieszyć się w każdym wieku i w dowolnej rodzinnej konfiguracji. Podczas wyjazdów rowerowych, a później podczas wystąpień publicznych, zwraca szczególną uwagę na infrastrukturę i udogodnienia dla rowerzystów, które sprawiają, że rowerowe podróże są przyjemne i bezpieczne. Dumny gdańszczanin, Polak i Europejczyk. Rowerowy ambasador Brandenburgii.
link: www.znajkraj.pl


Wanda Nowotarska i Wojciech Grela

Wanda Nowotarska

Rower jest jej siedmiomilowymi butami. Nie wychodzi bez niego z domu, niezależnie czy wybiera się blisko czy daleko. Uważa, że rower jest najlepszym środkiem transportu w podróży. Pozwala dotrzeć wszędzie i we właściwym tempie. Poczuć i poznać przyrodę i ludzi.
Zawodowo zajmuje się umożliwieniem jak najszerszej grupie ludzi wykorzystania bicykla w podróżach po Pomorzu Zachodnim. Ma za sobą dłuższe i dalsze wyprawy rowerowe np. wzdłuż Dunaju,                      po Norwegii, Gruzji czy Hiszpanii. Docenia przede wszystkim to, że mikrowyprawy po regionie                    są dostępne na wyciągnięcie ręki. Po pracy, niemal w każdy weekend, wsiada w pociąg i wysiada gdzieś w środku lasu by beztrosko przemierzać Pomorze Zachodnie i delektować się jego pięknem.

Wojciech Grela

Pochodzi z Koszalina. Już jako student objechał Bałtyk rowerem. Zwiedził nim wiele krajów w Europie. Pewnego dnia zapakował swoje dwa kółka, wsiadł do samolotu i wylądował w najbardziej wysuniętym na południe mieście Argentyny czyli Ushuaia – bardziej na południe Ameryki się nie dało. Wsiadł tam na rower i pojechał przez pustynie, Andy, dżunglę, dojechał samotnie aż do Limy w Peru. Trwało to niemal pół roku. W 2015 roku był uczestnikiem Rowerowego Jamboree – sztafety z Polski do Japonii, podczas której, w dobrym towarzystwie, przemierzył 1700 km przez północny Iran. Rowerowa tułaczka Wojtka ciągle trwa. Doprowadziła go do Szczecina, gdzie mieszka i zwiedza Pomorze Zachodnie, odkrywając jak wiele do zaoferowania ma nasza najbliższa okolica. Poznaje zachodniopomorski lokalny wszechświat, pracując w UMWZP przy tworzeniu tras rowerowych Pomorza Zachodniego.


Prowadzące warsztaty: Animatorki Empatii – Klubu Przyjaciół Czterech Łap:

Agnieszka Brodzińska i Justyna Klimek

Klub EMPATIA to miejsce do spędzania czasu wolnego stworzone przez Fundację Przyjaciele Czterech Łap dla dzieci i młodzieży i niektórych dorosłych. Wspólnym celem wszystkich proponowanych przez nas zajęć jest rozbudzanie empatii wobec ludzi i zwierząt, zachwytu nad światem i pomoc w odnalezieniu w nim swojego miejsca. Dzięki ciepłej domowej atmosferze, niestandardowym pomysłom prowadzących, bezpieczeństwie opartym na wzajemnym szacunku i akceptacji, każdy może być u nas sobą, poczuć się dobrze i fascynująco spędzić czas.

Zajęcia w Empatii prowadzą:

Justyna Klimek: pedagożka, przyjaciółka dzieci i zwierząt;

Agnieszka Brodzińska: terapeutka zajęciowa, opiekunka medyczna;

Kina Czarnecka: graficzka, fotografka;

Magdalena Smorąg: Joginka z Barlinka;

Elżbieta Smoczyk: bibliotekarka z pasją

oraz zaproszeni goście.

W doborze materiałów na zajęcia staramy się kierować zasadą “zero waste”, co oznacza, że naszymi guru są: śmiecioplastyka, hasiorologia i recykling, a nawet upcykling.


Prowadzący warsztaty:
Teatr poezji “Wiatrak” istnieje od 1981 r., początkowo przy Ośrodku Kultury w Barlinku. Zakładały go Roma Kaszczyc, Krystyna Szafrańska i Elżbieta Chudzik, z których ostatnia wciąż prowadzi grupę wraz z wychowanką Teatru, Martą Grygier. Od 2011 teatr działa przy Stowarzyszeniu “Plantacja Wyobraźni – MDK”. Główna dewiza WIATRAKÓW brzmi: Jesteśmy nastawieni na proces twórczy, a nie na finalny fajerwerk.

Elżbieta Chudzik
Prezeska i współzałożycielka Stowarzyszenia “Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury”. Od ponad 40 lat prowadzi w Barlinku amatorski teatr Wiatrak. Dzięki temu zajęciu ma stały kontakt z dziećmi i młodzieżą. Słucha ich uważnie i w sposób partnerski przygotowuje razem z aktorami spektakle i wydarzenia. Została nagrodzona tytułem Instruktora roku w teatralnym ruchu amatorskim. W teatrze ważna jest dla niej dewiza Tadeusza Kantora „budować w spektaklu pole wzruszenia”. Lubi podróże do przeszłości i tradycji, zaraziła młodych pasją czerpania radości z ludowizny, tworzy z nimi corocznie spektakle sobótkowe. Przez lata organizowała i prowadziła Barlineckie Lato Teatralne. Gdy nie jest na próbie Wiatraka, czyta książki.

Elżbieta Smoczyk
Animatorka kultury i edukatorka. Zaangażowana bibliotekarka, pracująca od ponad 19 lat w branży książki, popularyzacji czytelnictwa oraz edukacji kulturalnej i społecznej, zarówno w sferze publicznej jak i pozarządowej. Zaangażowana i zdeterminowana w tworzeniu społecznej zmiany poprzez partycypację w kulturze i edukację wyrównującą szanse. Szczególnie ceni wartościowe książki dla dzieci i młodzieży, wierzy w budowanie wyjątkowych więzi podczas wspólnotowego i rodzinnego czytania. Najwięcej podróży odbyła oddając się lekturze, ale nie odmówi włóczęgi w doborowym towarzystwie. Inicjatorka, wiceprezeska i koordynatorka projektów w Stowarzyszeniu “Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury” w Barlinku.


Prowadząca warsztaty:
Imię i nazwisko prowadzącego/prowadzącej: Magdalena Smorąg – Joginka z Barlinka

Joginka z Barlinka www.joginkazbarlinka.pl, zaczęła swą historię w jogą w 2013 roku, ukończyła 3,5 letni kurs nauczycielski w Krakowie u Agnieszki i Macieja Wielobób, kursy medytacji i uważności, jogi w ciąży i połogu oraz jogi dla dzieci. Jest również instruktorem pilates. Prowadzi zajęcia dla dorosłych, dzieci i seniorów. Nie tylko kameralne, ale także szerokie grona odbiorców, miały okazję czerpać z jej wiedzy i umiejętności. W listopadzie 2022 w Hotelu Hilton poprowadziła krótką praktykę na evencie Klaudii Pingot- dla ponad 700 osób, a w lipcu 2023 na Festiwalu Jestem, ze sceny głównej, dla około 200 osób. Wulkan energii i oaza spokoju w jednej osobie. Łagodnie acz zdecydowanie, każdego wprowadzi w świat zgody między ciałem i duszą.


 

Prowadząca warsztaty:
Joanna Frey z wykształcenia jest germanistką, z pasji i serca – instruktorką jogi dla dzieci i dorosłych, jogi w chustach dla dzieci i dorosłych, pilatesu i onkojogi.

Poprzez swoją pracę pragnę pokazać, że joga może być przede wszystkim przyjemnym sposobem na radosną i świadomą codzienność. Dla Joanny joga jest sposobem na świadome spędzanie czasu z samą sobą, codzienną pracą z ciałem i antidotum na szalony życiowy natłok myśli- “joga uczy mnie cierpliwości, wytrwałości i pokory; praktyka jogi pomaga mi mierzyć się w spokoju z trudnymi momentami w życiu. W zamian odwdzięcza się zdrowiem ciała i spokojem ducha”. Od roku 2021 prowadzi w Barlinku kameralne miejsce spotkań- Studio Osiędbanie, które wspiera zdrowie, rozwój osobisty i dobre samopoczucie. Misją tego miejsca jest przywracanie równowagi i wytchnienia od życia w biegu. Tutaj można na chwilę zatrzymać się, poczuć siebie, swoje ciało i oddech. Obecnie odbywają się zajęcia jogi w chustach dla dzieci i dorosłych i tradycyjnej jogi, zajęcia tai chi, pole dance- dla dzieci i dorosłych. Regularnie organizowane są przeróżne warsztaty i spotkania dla dzieci i dorosłych.


Prowadzące rozmowę:

Rozmawiarenka.  Nieformalna grupa entuzjastów dobrej rozmowy!
Justyna Klimek (Fundacja “Przyjaciele Czterech Łap”)
Elżbieta Smoczyk (Stowarzyszenie “Plantacja Wyobraźni MDK”)
Agnieszka Nikoliszyn Granatowska (Stowarzyszenie “Włóczykijki”)
Opis:
Rozmawiarenka.  Nieformalna grupa entuzjastów dobrej rozmowy!
“Wierzymy, że większość ludzi tęskni za dobrą rozmową. Taką, która inspiruje, pozwala zadawać pytania podyktowane ciekawością a nie chęcią przekonania do swoich racji, stwarza okazję do zrozumienia innych punktów widzenia, zobaczenia ważnych dla nas spraw z innej perspektywy. Wiemy, że wielu ludzi potrzebuje doświadczyć takiej rozmowy osobiście. Dlatego wspieramy osoby, które chcą rozwijać swoje kompetencje rozmawiania z innymi i wspólnie z nimi tworzymy okazje do dobrych rozmów.” Tak brzmiały słowa zaproszenia skierowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego do społeczności w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców. Takie właśnie rozmowy były celem projektu pt. „Jak rozmawiać”, do którego zaproszenie przyjęły trzy przedstawicielki trzech różnych organizacji z Barlinka. Zaproszenie przyjęły z ciekawością i radością, ale doświadczenia jakie im ten projekt przyniósł, a co za tym idzie: lokalnej społeczności, przekroczyły ich najśmielsze oczekiwania.

Podczas trwania projektu „Jak rozmawiać” odbyło się w Barlinku 6 rozmów, na 6 różnych, ważnych tematów, które zostały wybrane w oparciu o wyrażone w ankietach potrzeby mieszkańców. W rozmowach uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Większość z nich przychodziła na nie z zaciekawieniem, ale czasem także z obawą, nie wiedząc czego się spodziewać. Wielu uczestników po udziale w jednej rozmowie decydowało się przyjść na kolejne. Po wysłuchaniu takich osób, w ich opiniach często powtarzało się stwierdzenie, że usłyszeć o tym, czym taka „dobra rozmowa” jest, to jedno, ale doświadczyć takiej rozmowy, to drugie.  To doświadczenie, które pozostawia człowieka w zadumie i prowokuje do przemyśleń i zachęca by kontynuować taki styl rozmowy.

Od samego początku trwania projektu, jednym z ważniejszych jego celów było zapoczątkowanie tradycji rozmów między mieszkańcami, które będą trwać mimo formalnego zakończenia projektu. I to właśnie się dzieje. Udaje się realizować kolejne spotkania z mieszkańcami. Za nami ważna rozmowa o sztuce w Barlinku a przed nami spotkanie, które odbędzie się podczas Festwialu Podróżniczego Włóczykjiki w Barlinku a dotykać będzie tematu Gościnności, jak ją rozumiemy i realizujemy. Spojrzymy na słowo Gościnność wieloaspektowo, także w rozbiciu na Gość i Inność. Czego możemy się dowiedzieć poruszając ten temat? Przyjdźcie! Porozmawiajmy!

Wierzymy, że dobra rozmowa w bezpiecznych warunkach i na partnerskich zasadach może sprzyjać szeroko pojętemu rozwojowi – czy to indywidualnemu czy też społecznemu. Może przynosić radość, wiedzę, satysfakcję, ale także próbę zrozumienia dla wszystkiego, co inne.

Do rozmowy zapraszamy naszych gości prelegentów, gości z widowni i wszystkie pozostałe chętne osoby.


Prowadzący wydarzenie:

Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”

Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa “Młyn Papiernia” jest organizacją pożytku publicznego, która od 30 lat podejmuje działania służące zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Dostrzegamy zasadniczy związek pomiędzy stanem zachowania zabytków i krajobrazu kulturowego, a kultywowaniem niematerialnego dziedzictwa związanego z ich powstawaniem i niezbędnego do ich utrzymania. Nasze projekty angażują cztery sfery działania: prace badawcze, prace konserwatorskie,

edukację oraz popularyzację wiedzy i umiejętności. Największym z naszych wyzwań są programy rewaloryzacji XVIII-wiecznego dworu ryglowego w Niepołcku oraz zabytkowego zespołu Młyna Papierni, gdzie Stowarzyszenie prowadzi Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny. Wiemy, że poznawanie przeszłości może być przygodą, dlatego wspólnie z Włóczykijkami zapraszamy na „wyprawy w chaszcze”, w czasie których odkrywamy niezwykłe miejsca i ich historie.