Wydarzenia towarzyszące 2022

Wycieczka przełajowa: Wzdłuż doliny, w poprzek czasu
Trasa: wschodnia krawędź doliny Płoni
Wschodnia krawędź doliny Płoni pocięta jest wąwozami, zarośnięta lasem i dzika. Wędrując wzdłuż krawędzi niepostrzeżenie przekracza się granicę wymiarów – przestrzeń splata się z czasem. Jeden krok dzieli XIX-wieczny młyn parowy od cysterskich dóbr, pograniczną wartownię od grobowca Kalcksteinów, dolinę, gdzie skrywali się hugenoci od Niedzielnego Wzgórza. Wyruszcie razem z nami w dolinę Płoni, na wyprawę w poprzek czasu.
Trasa rajdu jest przełajowa, niekoniecznie zawsze po wydeptanych ścieżkach, wiedzie czasem w górę, czasem w dół. Konieczne są wygodne buty „terenowe”. Przewodnikami po historii wpisanej w krajobraz doliny Płoni będą Alicja Tymbarska i Krzysztof Tymbarski. Trasa została opracowana przy nieocenionej współpracy Pawła Cicheckiego („Barlinek jakiego nie znacie”). Na zakończenie rajdu przewidziano gorący poczęstunek przygotowany przez Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej.

Kiedy? 26 listopada 2022, godz. 10:30
Gdzie? start Rynek w Barlinku, przejazd autokarem do miejsca początku wycieczki w Dolinie Płoni
Grupa wiekowa: 10+, mile widziane rodziny i grupy znajomych
Prowadzący: Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”


Koncert zespołu „Czarny Bez”
Zespół Czarny Bez zaprasza w muzyczną podróż do dziejów często nieznanych lub zapomnianych, opowieści o prasłowiańskiej duchowości, zwyczajach, wierzeniach, lękach i odwadze ale też, refleksji nad współczesnym światem. Mocne gitarowe riffy, folkowy kobiecy głos z elementami białego śpiewu, industrialna elektronika i przeszywająca perkusja to znak rozpoznawczy grupy i mikstura, którą warto spróbować. I zobaczyć – bo stroje sceniczne nawiązujące do futurystycznego klimatu rave, goth, steam punk oraz dehumanizujące maski męskiej części grupy są elementem widowiskowym. To motyw fantastyczny, który związany jest z alternatywną historią kwartetu osadzoną w apokaliptycznym świecie, gdzie po wielu kataklizmach i wojnach ludzie znów wracają do plemiennego ustroju, bliskości z naturą i powrotu więzi międzyludzkich. Czas zatoczył kolejny krąg.
Czarny Bez – promuje swój album „Ludzie, duchy, bogi” (wyd. Via Nocturna 2022).

Kiedy? 26 listopada 2022, godz. 20:00
Gdzie? Pub Na Murze, ul. Niepodległości 7, 74-320 Barlinek

Linki do teledysków:
Postrzyga https://youtu.be/rKsGi8kt5IM
Noce Kupały https://youtu.be/Bcpv8r0ZHSo
Łysiec https://youtu.be/bUT6J-TqzyI
Perun https://youtu.be/MAc5zaY5mK0

———————————————————————————————————————————————————————-