WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE 2020

Poznaj swoja najbliższą okolicę- mikrowyprawa krajoznawcza

Barlineccy harcerze i Włóczykijki zapraszają na mikrowycieczkę po najbardziej górnej części dorzecza rzeki Płoni. W planie m.in. przejście przez gęstwinę wilgotnego lasu mieszanego, możliwość spotkania endemicznej flory i fauny, a także atrakcje: strzelanie z łuku, nauka posługiwania się mapą i kompasem oraz innych umiejętności przydatnych w dziczy.

Kiedy? 8 lutego 2020, godz. 10:00
Gdzie? start ul. Leśna 1, Barlinek, Europejskie Centrum Spotkań
Grupa wiekowa: 5+, mile widziane rodziny i grupy znajomych
Prowadzący: Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej


Wycieczka przełajowa: Tajemnice w chaszczach
Trasa: HaCon – Janowo
Do niedawna główna droga z Barlinka do Niepołcka wiodła u podnóża zachodniej krawędzi doliny Płoni. Dzisiaj spacer tym szlakiem to wyprawa w chaszcze. Ten, komu uda się przez nie przedrzeć ma szansę odkryć pozostałości innego świata – ruiny młyna-kuźni, relikty tarana wodnego, ślady polowej cegielni… Jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miejsc na tej trasie jest pałac w Janowie i rozciągający się na zboczu pod nim zdziczały tarasowy park.
Przewodnikami po chaszczach i skrywających się w nich tajemnicach będą Paweł Cichecki, Alicja Tymbarska i Krzysztof Tymbarski.

Kiedy? 9 lutego 2020, godz. 10:00
Gdzie? start ul. Leśna 1, Barlinek, Europejskie Centrum Spotkań
Grupa wiekowa: 5+, mile widziane rodziny i grupy znajomych

Prowadzący: Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”Festiwalowe morsowanie

Obserwowałeś kiedyś zażywających kąpieli zimą i pukałeś się w czoło? Zimowa kąpiel to prawdziwa przyjemność. A korzyści z tej przyjemności jest wiele. Morsowanie na Przystani Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek to już tradycja. Przy Przystani od kilku sezonów zimowych działa nieformalna grupa morsów. Podczas festiwalowego morsowania dołączą do nich Włóczykijki. Będzie można obserwować jak morsy robią rozgrzewkę, kąpią się w lodowatej wodzie i jaką mają z tego przyjemność. Każdy morsujący mile widziany. Do zobaczenia.


Do zobaczenia!Kiedy?
 9 lutego 2020, godz. 11:00
Gdzie? Przystań Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek, ul. Sportowa 1, Barlinek
Prowadzący: Morsy Barlineckie i Włóczykijki


Wystawa PO|MIĘDZY

PO|MIĘDZY to opowieść o uchodźcach przybywających do Polski. W mediach i dyskursie publicznym dużo mówi się dziś o tym, skąd i dlaczego uciekają. Wciąż jednak nikła jest wiedza o tym, co dzieje się z nimi, kiedy już dotrą do bezpiecznego państwa, takiego jak nasze. A przecież ci ludzie, po przekroczeniu granicy nie znikają. Są wśród nas. Ze swoimi historiami, ze swoją odmiennością kultury, języka, czy koloru skóry. Po licznych trudach związanych z doświadczeniem wojny, decyzją o opuszczeniu domu, ucieczką oraz przebytą drogą, wciąż są niepewni, co ich czeka.

Chcemy pokazać kim są uchodźcy, których społeczeństwo często traktuje jako obcych i niechcianych. A oni sami niejednokrotnie żyją przez lata w zawieszeniu i niepewności. Pokazując ich punkt widzenia, stawiamy pytanie, czy w takiej sytuacji w ogóle możliwe jest pozbycie się wrażenia tymczasowości.

Wkroczenie w małą, intymną przestrzeń, wypełnioną wspomnieniami i przedmiotami, ma skłonić do refleksji i skrócić dystans niezrozumienia i lęku przed „obcymi”, którzy w gruncie rzeczy tak mało różnią się od nas samych.

Kiedy? 8 -9 lutego 2020, cały czas trwania Festiwalu
Gdzie? Sala Wystawowa Europejskiego Centrum Spotkań, ul. Leśna 1, Barlinek
Autor:  Ula Ziober


 ABC PPP czyli ratuj się kto może- pierwsza pomoc przedmedyczna w praktyce

ABC PPP czyli pierwsza pomoc przedmedyczna w praktyce.
Zapraszamy na pokaz pierwszej pomocy z częścią praktyczną, który odbędzie się podczas festiwalu w remizie OSP Barlinek. Druhowie z barlineckiej jednostki przekażą jak najwięcej wiedzy i umiejętności potwierdzonych praktyką. Jeżeli masz ochotę zapoznać się z tą tematyką, poszerzyć swoją wiedzę oraz sprawdzić się w praktyce, a także wymienić doświadczenia nie może Cię tam zabraknąć.
Druhowie wskażą:
jak prawidłowo wzywać pomoc,
jak postępować w przypadku osoby dorosłej, dziecka lub niemowlęcia,
a także jak obsługiwać AED, które bardzo często ratuje ludzkie życie. Poruszą te oraz inne
zagadnienia, odpowiedzą na pytania.
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebować pomocy– warto pomagać!
Do zobaczenia!

Kiedy? 9 lutego 2020, godz. 12:00 – 16:00
O godzinie 12:00 rozpocznie się część teoretyczna, część praktyczna będzie odbywać się po niej w odstępach +/- półgodzinnych w podziale na grupy ( podział zostanie ustalony na miejscu dla osób biorących udział w części teoretycznej)
Gdzie?
 ul. Boczna, Barlinek, Świetlica Ochotniczej Straży Pożarnej w Barlinku
Grupa wiekowa: młodzież i dorośli
Prowadzący: Ochotnicza Straż Pożarna w Barlinku

UWAGA!
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.
Zgłoszeń prosimy dokonywać poprzez dostarczenie do Organizatora wypełnionych formularzy zgłoszeniowych. Zgłoszenia przyjmowane będą jedynie na adres mailowy: warsztaty.wloczykijki@gmail.com w terminie od 27.01.2020 r. do 07.02.2020 r. lub do wyczerpania puli miejsc. Regulamin warsztatów i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.wloczykijki.com w zakładce „Dokumenty do pobrania”