PRELEKCJE 2024


Gościni: Kamila Kielar
Tytuł prelekcji: 5000 km pieszo przez Góry Skaliste.
Kiedy: 03.03.2024, godz. 19 00
Gdzie: sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury, ul. Podwale 9, Barlinek
Opis prelekcji:
4785 kilometrów / 2973 mile pieszo, przez Góry Skaliste, od granicy z Meksykiem do granicy z Kanadą. 18 razy na wysokość Mt. Everest z poziomu morza. Przez pustynię, szczyty i granie powyżej 4500 m n.p.m., wulkany, lasy deszczowe, góry wyrzeźbione przez lodowce, które są
najpiękniejsze na świecie. Z Pacyfikiem po lewej ręce, a Atlantykiem po prawej, bo szlak biegnie działem wód kontynentalnych. Z niedźwiedziami małymi i dużymi, z łosiami chcącymi staranować namiot po nocy, najlepszymi chipmunkami, zwisającymi do góry nogami
gronostajami, jeleniami i oczywiście z tymi złodupcami, czyli grzechotnikami. Z burzą przez większość dni, z suszą w inne.
Z jednej strony to opowieść o górskiej wędrówce grzbietem Ameryki, od granicy z Meksykiem do granicy z Kanadą. Szlak Continental Divide Trail biegnie przez Góry Skaliste i jest, z pewnością, jednym z najbardziej wymagających, górskich szlaków na świecie.  Ale pięciomiesięczna przygoda wędrówkowa przez pięć stanów (Nowy Meksyk, Kolorado, Wyoming, Idaho, Montana), to tylko część opowieści. Idąc tempem piechura, można dokładnie i precyzyjnie przyglądać się nie tylko spektakularnym górskim krajobrazom, ale też zjawiskom i zmianom dziejącym się po drodze. Dlatego nie będzie to wyłącznie opowieść o szlakach długodystansowych, o codziennych wyzwaniach i miejscach, ale też o amerykańskim społeczeństwie, przyrodzie i relacjach w subkulturze wędrowców. Była to wędrówka nie tylko przez dział wód kontynentalnych, ale też przez podzielony kraj.
Continental Divide Trail to nie jest szlak, który łatwo opisać. Szczerze, niełatwo też go przejść. 27. września stanęliśmy na kanadyjskiej granicy, wyczerpani, zostawiając za sobą więcej, niż tylko Stany Zjednoczone, ale zabierając też i więcej, niż tylko kolejny wyczyn outdoorowy.


Gość: Wojciech Ganczarek
Tytuł prelekcji: Paragwaj. Były lasy, jest mięso.
Kiedy: 02.03.2024 godz.19 00
Gdzie: Sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury, ul. Podwale 9, Barlinek
Opis prelekcji:
Mogłoby się wydawać, że nie ma kraju mniej związanego z dynamicznymi zmianami we współczesnym świecie, niż anonimowy Paragwaj. Tymczasem, za każdym razem, gdy kupujemy przecenione mięso w supermarkecie, nasz obiad współfinansują Paragwajczycy i środowisko naturalne, które ich otacza. Pod rękę z książką „Sprzedani. Reportaże z peryferii” wybierzemy się
w podróż tematyczną po skutkach globalizacji: plantacjach transgenicznej soi, świeżo wykarczowanych lasach i megapastwiskach rasowego bydła na eksport. Na przykładzie osobliwej historii i szokującej współczesności Paragwaju będziemy mogli zadać sobie pytanie: do kogo -jeśli w ogóle- należy ziemia?


Gość: Robb Maciąg
Tytuł prelekcji: Ladaczenie 2023 – czyli rowerem na najwyższe przełęcze świata i to na 50- tkę
Kiedy: 02.03.2024 godz. 17 30
Gdzie: Sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury Barlinek ul. Podwale 9
Opis prelekcji:

50tka mnie goni a ja jej po koleżeńsku mówię „fuck you,Darling” i jadę dalej …

Lubię jeździć. Ciągle dowiaduję się o sobie czegoś nowego. Ile mam jeszcze siły, słabości, ochoty, spokoju i złości … w różnych proporcjach, w zależności od dnia, drogi i głębokości oddechu.

W Ladakhu byłem czwarty raz w ciągu 22 lat. Drugi raz rowerem. Pierwszy raz sam na drodze.

Za każdym razem jest inaczej.

Za każdym razem na nowo odkrywam siebie.

Wciąż mi się czegoś chce i to mnie cieszy.

Ciało powoli już nie to, ale chociaż głowa ta sama i nadrabia uśmiechem gdy brakuje siły.


Goście: Piotr ,,Fisher’’ Rosiński ,  Piotr Piznal
Tytuł prelekcji:  Życie w Dolinie Odry – widowisko muzyczne wraz z opowieścią o planowanym Parku Narodowym Dolnej Odry.
Kiedy: sobota 2 marca 2024 godz. 17 30
Gdzie: sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury, ul. Podwale 9, Barlinek
Opis prelekcji:
„Życie w Dolinie Odry” to opowieść Piotra Piznala i Piotra „Fishera” Rosińskiego o najpiękniejszych zakątkach Doliny Dolnej Odry na terenie powiatu gryfińskiego. Niezliczone godziny spędzone w terenie, kilometry wędrówek i dźwigania sprzętu oraz wiele nieprzespanych nocy zaowocowały wykonaniem fotografii, od świata roślin i zwierząt, poprzez krajobrazy i zdjęcia lotnicze, skończywszy na nocnych pejzażach z tysiącami gwiazd w tle. Efektem wieloletniej pracy był wydany pod koniec 2021 roku, album fotograficzny z muzyką inspirowaną miejscami, w których wykonywane były fotografie. Oprócz aspektu fotograficznego autorzy publikacji prowadzą warsztaty i prelekcje z zakresu ochrony przyrody oraz fotografii dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Aktualnie cała pozytywna energia ukierunkowana jest na działania mające na celu powołanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

Prelekcja połączona jest z koncertem loop performance ,,Fisher Dub Project’’. Podczas koncertu wyświetlane będą filmy, do których będzie można usłyszeć elektroniczno-analogowe kompozycje brzmieniem nawiązującym do natury.


Gościni: Kasia Hertz
Tytuł prelekcji: Głosy z Puszczy – ciała, granice i pokrewieństwa. O przynależności do ziemi na granicy kryzysów.
Kiedy: 03.03.2024 godz. 16 30
Gdzie: sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury, ul. Podwale 9, Barlinek
Opis prelekcji:
Podczas godzinnej prezentacji, Kasia przedstawi nieco inną, wielogłosową i wielopoziomową perspektywę na oddziaływania i wzajemne wpływy przenikających się rzeczywistości Puszczy Białowieskiej i obszaru pogranicza; politycznej, ekologicznej, społecznej i duchowej wraz z jej obecnymi i historycznymi uwarunkowaniami; kryzysem humanitarnym, budową muru, wycinką, migracją ludzi i zwierząt. Opowie o poszukiwaniu tożsamości, relacji z ziemią i lasem, przodkach, traumie i strategiach tworzenia form oporu  i  wsparcia w niestabilnych czasach.


Goście: Granaty (Agnieszka Nikoliszyn- Granatowska i Arkadiusz Granatowski)
Tytuł prelekcji: Szkocja. Niczym szkocka krata upleciona z deszczu, wiatru, torfu i bezkresnych przestrzeni.
Kiedy: 02.03.2024, godz. 16 30
Gdzie: sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury, ul. Podwale 9, Barlinek
Opis prelekcji:
Dawno, dawno temu, nikt już nie pamięta, jak dawno, Granaty zakochali się w północnych krainach. Określenie: „najdalej na północ wysunięty fragment …” rozpala ich wyobraźnię od lat. Kiedy więc, trafiła im się okazja, by zamieszkać tymczasowo w Szkocji, przyjęli ją z niekłamaną radością. Spędzili tam rok, podczas którego odwiedzili najdalsze zakątki tej przepięknej i surowej krainy. W tym czasie zdążyli też oddać jej swoje serca. W trakcie tego roku, przemierzyli pieszo dwa szlaki długodystansowe*, weszli na kilka szczytów zwanych Munrosami*, odwiedzili oba szkockie parki narodowe*, przejechali North Coast 500*, dotarli do najdalej na północ wysuniętych wysp Szkocji, czyli Szetlandów i Orkadów oraz w wiele innych, często mniej znanych i nieoczywistych miejsc. Nad pobliskie im jezioro Loch Doon wracali niezliczoną ilość razy.
Podczas spotkania zabiorą Was do tej krainy deszczu, wiatru, ostrych niczym brzytwy skalistych szczytów, ale także zielonych łąk, mokradeł, wrzosowisk i bezkresnych torfowisk. Przybliżą Wam niezwykle ciekawy temat wolnego dostępu do natury w Szkocji. Każdy ma tam prawo przebywać i korzystać z niej w celach rekreacyjnych, edukacyjnych i przemieszczania się, pod warunkiem, że zachowuje się odpowiedzialnie. Na czym ta odpowiedzialność polega? Opisuje to Scottish Outdoor Access Code (szkocki kodeks dostępu do natury). Dzięki tym dość prostym, ale i faktycznie stosowanym przez Szkotów zasadom, możliwe są tam rzeczy, które w wielu innych miejscach w Europie „nie mieszczą się w głowie”. Zaciekawieni? Przyjdźcie posłuchać. Usłyszycie nie tylko o etycznym byciu w naturze, pięknie i bogactwie tego surowego krajobrazu, ale także o wspaniałych ludziach, których spotkali na swojej drodze oraz niespodziewanej dla nich samych tęsknocie, jaką odczuwają za tym miejscem.

* West Highland Way i część Skye Trail
* Munro – góra w Szkocji powyżej 3000 stóp (około 915m.n.p.m)
* Loch Lomond&Trossachs National Park i Cairngorms National Park
* North Coast 500 – szlak drogowy wiodący północnym wybrzeżem Szkocji liczący 500 mil (około 800 km)


Goście: Travelgeist (Marta Kowalczyk i Marcin Eysymontt)
Tytuł prelekcji: Gdzie jest słońce, kiedy nie śpi – arktyczne przeżycia na szlaku E1
Kiedy: 03.03.2024, godz. 15 30
Gdzie: Sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury, ul. Podwale 9, Barlinek
Opis prelekcji:
Marta i Marcin długo marzyli o dalekiej północy – o ucieczce od upałów, o pustej przestrzeni, niekończącym się dniu i reniferach. Realizacja planu przerosła marzenia. W czasie dwóch miesięcy pieszej podróży od Nordkappu do Sulitjelmy przez tundrę, bagna i góry, pokochali Skandynawię całym sercem. „To była nasza podróż poślubna” – mówią Marcin i Marta – „Przeszliśmy 1050 km Norwegii, Szwecji i Finlandii, początkowy fragment szlaku E1. Był to przepiękny czas, w którym błoto, deszcz
i komary przegrały starcie ze spokojem, naturą i nierealnie pięknymi krajobrazami. Wspomnienia przepysznej, krystalicznie czystej wody w jeziorach, rzekach i wodospadach, zielonych wzgórz, lodowców, kamienistych zboczy, fiordów i lemingów są nadal bardzo żywe. Chcemy się podzielić  z Wami naszymi wrażeniami. Także opowiedzieć, jak radziliśmy sobie z atakami komarów, i jak braliśmy gorący prysznic w tundrze”. Marta i Marcin planują kontynuować szlak E1 w lipcu 2024.


Gość: Szymon Nitka; www.znajkraj.pl
Tytuł prelekcji: Najlepsze szlaki i dobre praktyki w turystyce rowerowej
Kiedy: 2 marca 2024
Gdzie: sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury, Barlinek ul. Podwale 9
Opis prelekcji: 

Szymon opowie, jak wygląda dojrzała, świetnie zorganizowana turystyka rowerowa w Europie.                 Na przykładach, kilku doskonałych szlaków rowerowych, pokaże, jak dba się o rowerzystów w Austrii, we Włoszech, we Francji, ale opowie również, że Polska ma regiony, gdzie podróżuje się rowerem            w europejskim stylu. Oprócz przykładów dróg rowerowych pojawią się przykłady wygodnego transportu rowerów czy świetnie zorganizowanych pensjonatów dla turystów rowerowych.                         W gawędzie Szymona pojawi się, między innymi, szlak rowerowy Alpe-Adria czy szlak „Loara na rowerze”. Będą oczywiście szlaki rowerowe Pomorza Zachodniego oraz Małopolski. Autor przedstawi także propozycje spędzenia czasu na rowerze w Brandenburgii – na szlaku Odra-Sprewa i trasie wokół sąsiedniego powiatu Uckermark.

link: www.znajkraj.pl


Goście: Wanda Nowotarska i Wojciech Grela
Tytuł prelekcji: Rowerem przez Pomorze Zachodnie
Kiedy: 3 marca 2024
Gdzie: sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury Barlinek ul. Podwale 9
Opis prelekcji:

Pomorze Zachodnie stanowi idealne miejsce na przeżycie sakwiarskich, rowerowych przygód. Są one na wyciągnięcie ręki szczególnie teraz, gdy sieć tras rowerowych oplata województwo. Praktycznie           dla każdego znajdzie się ciekawy kąsek w zachodniopomorskim torcie. Zarówno, gdy lubisz mknąć               po nieskazitelnym asfalcie wśród śpiewu ptaków, jak i wówczas, gdy preferujesz słuchać tego śpiewu przemierzając zapomniane brukowe trakty i szutrowe drogi leśne. Powiemy jak sprawnie i bez problemów zorganizować wyjazd. Co zabrać? Dlaczego najlepiej przyjechać pociągiem? Skąd brać informacje o najciekawszych, tajemniczych lub nieoczywistych miejscach? Przyjeżdżamy z pakietem konkretnych wskazówek.
—————————————————————————————————————————