O festiwalu

„Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki,
pragnij by długie było wędrowanie,
pełne doświadczeń i przygód”
– Konstantinos Kawafis –

Wszyscy podróżujemy.

Wielu ludzi nie jest zainteresowanych samą podróżą, a wyłącznie jej celem. My powtarzamy za Goethem: „człowiek nie podróżuje po to, by dokądś przybyć”. Dla nas „bycie w podróży”, to uczestnictwo w akcie poznania i rozwoju raczej, niż przemieszczania się. Dla nas „bycie w podróży” jest celem samym w sobie.

Tych wszystkich, którzy podróżują w podobny sposób, wszystkich uważnych obserwatorów  świata – Odyseuszy niespiesznie zmierzający w kierunku Itaki – zapraszamy na nasz Festiwal.
„Wędrowiec mógłby się nauczyć, że podczas podróży może z lekkim sercem odnieść się powierzchownie do znanych atrakcji, jeśli pozostanie wystarczająco gorliwy i uważny wobec nieistotnych szczegółów. Może sobie nawet darować zachwyty i okrzyki w muzeach i katedrach, jeśli jednocześnie nie zapomni przyjrzeć się uważnie jakiejś klamce czy wystawie sklepu z żywnością” (Sandor Marai).
Wszyscy podróżujemy.

Niektórzy z nas podróżują, bo lubią, niektórzy, bo muszą, niektórzy z obydwu powodów jednocześnie. Co w nie mniejszym stopniu ciekawe: spore grono lubi się tymi podróżami dzielić w najróżniejszy sposób – opowieścią, fotografią, filmami z podróży, pamiątkami. Są też osoby, które z chęcią nauczą swoich znajomych pleść koszyki, gotować lub robić biżuterię według podpatrzonych u autochtonów przepisów i pomysłów.

Postanowiłyśmy stworzyć w Barlinku przestrzeń, w której taka wymiana podróżniczej energii będzie możliwa, przyjemna, inspirująca, dająca motywację i napęd do dalszych spotkań i wypraw.
Festiwal Podróżniczy „WłóczyKijki” to nie tylko nostalgia za odyseuszową wędrówką przez świat, ale i zbiór arcyciekawych, przenikliwych narracji o odwiedzanych krainach, o spotykanych ludziach i – co najważniejsze – o sobie samym. Podróż bowiem, jak lustro, odzwierciedla wnętrze człowieka. Pod powierzchnią opowiadanych włóczęg dzieje się o wiele więcej – można dostrzec jak leniwie, a systematycznie zmienia się sam człowiek, jego osobowość i relacje z innymi.
…bo wszyscy podróżujemy.
Zainspirował nas Festiwal „Włóczykij” z Gryfina i sam Barlinek, który jest miastem  turystycznie atrakcyjnym, Europejską Stolicą Nordic Walking. Poza tym my same, Organizatorki, lubimy włóczyć się po świecie. Stąd wzięła się idea Festiwalu Podróżniczego „WłóczyKijki”, jako spotkań z Włóczęgami, którzy opowiedzą o swoich wędrówkach.
Hasłem przewodnim Festiwalu jest: „podróżnicy są wśród nas”. Zatem część prelegentów to Wędrowcy , którzy mieszkają w Barlinku i regionie, ale też zaproszeni wprost z wielkiego świata Goście. Festiwal  to ekscytujące spotkanie pełne wrażeń, rozmów w kuluarach, obcowania z ciekawymi ludźmi. W czasie trwania Festiwalu oprócz prelekcji odbywają się warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rajdy, promocja wydawnictw o tematyce podróżniczej, wystawy i inne wydarzenia towarzyszące, działa również kawiarenka festiwalowa.
Festiwal w całości jest zorganizowany i obsłużony przez wolontariuszy, a impreza nie jest biletowana, jednakże uczestnicy mają możliwość wykupienia „cegiełek”/biletów z których dochód w całości przeznaczony jest na z góry ustalony i ogłoszony cel.