Wydarzenia towarzyszące

Prowadzący: Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”
Tytuł wydarzenia: W środku puszczy, w głębi czasu, czyli wyprawa w chaszcze – wycieczka przełajowa.
Kiedy: sobota 2.03.2024 godz. 10:00
Gdzie: start: parking przy leśniczówce Okno,  Trasa: okolice wsi Okunie i jeziora Okunino

Opis wydarzenia:

Trasa: okolice wsi Okunie i jeziora Okunino

Niewiele jest miejsc równie pięknych i dzikich, co puszcza otaczająca szmaragdowe jezioro Okunino. Pod spokojną taflą jeziora i w szumie wyniosłych drzew słychać jednak echa wielu tajemniczych i niezwykłych historii. Część z nich przetrwała już tylko w legendach, inne wyłaniają się spod ziemi poruszonej łopatą badacza: pradawne cmentarzyska zapomnianych ludów, rozległe osady, odosobnione smolarnie, nieostrożni generałowie i jeźdźcy bez głowy. Zapraszamy na wyprawę do środka puszczy i w głąb czasu.

Przewodnikami po historii wpisanej w krajobraz Puszczy Barlineckiej będą Alicja Tymbarska i Krzysztof Tymbarski. Trasa została opracowana przy nieocenionej współpracy Pawła Cicheckiego (Barlinek jakiego nie znacie).


Prowadzący: Rozmawiarenka. Nieformalna grupa entuzjastów dobrej rozmowy!
Justyna Klimek (Fundacja “Przyjaciele Czterech Łap”)
Elżbieta Smoczyk (Stowarzyszenie “Plantacja Wyobraźni- MDK”)
Agnieszka Nikoliszyn- Granatowska (Stowarzyszenie “Włóczykijki”)

Tytuł wydarzenia: Rozmowa pod hasłem: Gościnność! Gość, Inność! Czym jest dla Ciebie gościnność? Porozmawiajmy.
Kiedy: 03.03.2024, godz. 12 30
Gdzie: Sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury, ul. Podwale 9, Barlinek

Opis wydarzenia:
Czym jest dla Ciebie gościnność? Porozmawiajmy!

Co znaczy dla Ciebie gościnność?
Czy gościnność to cecha, przywilej a może dziedzictwo?
Co nam daje obecność gościa i bycie gościnnym a co przynosi bycie goszczonym?
Co znaczy być gościem a co gospodarzem?

Szukając odpowiedzi na te i inne pytania, w trakcie spotkania, podzielimy się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami w temacie. Kontynuując trwający w Barlinku cykl „dobrych rozmów”, podczas tej konkretnej, w atmosferze wzajemnego szacunku, porozmawiamy o gościnności. W obliczu wydarzeń i zjawisk jakie dzieją się w zglobalizowanym świecie, takich jak wojna w Ukrainie, migracje ludzi związane ze zmianami klimatu, podróże za pracą, ale także w celach turystycznych, temat wydaje się być szczególnie ważny i aktualny. Postaramy się spojrzeć na zjawiska wieloaspektowo i wielotorowo. Przyjrzymy się słowu „gościnność”. Zastanowimy się także nad tym, jaki niesie przekaz, gdy rozbijemy je na dwie składowe- „gość” i „inność”.

Czym jest dobra rozmowa? Cytując autorów projektu „Jak rozmawiać”, w ramach którego rozpoczęły się spotkania: to taka rozmowa, „która inspiruje, pozwala zadawać pytania podyktowane ciekawością a nie chęcią przekonania do swoich racji, stwarza okazję do zrozumienia innych punktów widzenia, zobaczenia ważnych dla nas spraw z innej perspektywy.” Usiądziemy więc wspólnie do rozmowy, w kręgu: niczym przy ognisku albo stole i podzielimy się naszymi osobistymi doświadczeniami, wysłuchamy innych osób, który doświadczenia być może są różne od naszych. Może na końcu się zgodzimy. Możliwe, że jednak nie. Jedno jest pewne. Z rozmowy wyjdziemy ubogaceni o nową wiedzę, poznamy spojrzenie innych osób na ten temat. Być może łatwiej będzie nam zrozumieć ich odmienny punkt widzenia, gdy dowiemy się z czego on wypływa.

Spotkanie odbędzie się w Sali Widowiskowej Barlineckiego Ośrodka Kultury (BOK) “Panorama” w Barlinku. Do udziału w niej zostali zaproszeni goście- prelegenci obecnej edycji Festiwalu Podróżniczego „Włóczykijki”. Zapraszamy zatem i Was, gości- uczestników Festiwalu oraz wszystkie inne zainteresowane osoby. Przyjdźcie, porozmawiajmy!


Tytuł spotkania: Otwarty Klub Wielosubiektywności: Paragwaj
Kiedy: 02.03.2024 godz.20 00
Gdzie: Sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury, ul. Podwale 9, Barlinek

Opis wydarzenia:
Po wojnie trójprzymierza 1864-1870, nowe paragwajskie władze sprzedają dwie trzecie kraju,                     nie pytając mieszkańców o zdanie. W drugiej połowie XX wieku, brazylijscy osadnicy europejskiego pochodzenia, anihilują Puszczę Atlantycką w zaledwie trzy dekady. Teraz, już w XXI wieku, regionalne korporacje z sektora agro karczują Chaco w rekordowym tempie 1000 hektarów dziennie. Wszystko           to dzieje się mniej więcej w zgodzie z literą prawa. Ale czyjego prawa? Kto ma prawo decydowania             o lasach, rzekach, zwierzętach i ludach? Do kogo należy ziemia?

Czy jako konsumenci mamy wpływ na to, co dzieje się za oceanem? Czy jeśli ograniczymy spożycie mięsa i przestawimy się na niskoemisyjne źródła energii, światu będzie lżej?

W 1982 roku na granicy między Paragwajem a Brazylią rozpoczęła działanie Itaipú, największa wówczas elektrownia wodna świata. By zrealizować ambitny plan, wygnano siłą 36 rdzennych społeczności znad rzeki Paraná. Wielu ludzi zmarło z rozpaczy. Ci, którzy przeżyli, do dziś nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W rzeczywistości bez rzeki.

A może sprawczość konsumencka to tylko miła bajka na dobranoc, pisana po to, by utwierdzić nas              w roli, którą nam przypisano, tj. roli konsumentów właśnie? Zapraszam do rozmowy. Będąc realistami: świata nie naprawimy, ale nudzić się nie będziemy!