GOŚCIE 2016

Edycja Pierwsza 23 stycznia 2016 roku

Aleksander Doba

Wybrany przez czytelników amerykańskiej wersji „National Geographic” podróżnikiem roku 2014/2015. 67 letni kajakarz z Polic, jako pierwszy człowiek na świecie, bez żadnego wsparcia, dwukrotnie przepłynął kajakiem Atlantyk. Również jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał oraz całe polskie wybrzeże z Polic przez Cieśninę Pilawską do Elbląga. Dwukrotny Akademicki Mistrz Polski w Kajakarstwie Górskim. Na „liczniku kajakowym” ma 64 000 km, w tym kilkanaście tysięcy km po morzach.


Agnieszka Doberschuetz

Wielkopolanka mieszkająca w Gorzowie. Część życia spędziła za granicą studiując publicystykę i lingwistykę w Berlinie. Podróżowała m.in. po Australii, Chinach i Filipinach. Zaangażowana w działania pomocowe na miejscu i poza granicami Polski.Inicjatorka Projektu Multikulti. Na festiwalu poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży.


Ela Białosowska

Od 6 lat podróżuje przede wszystkim autostopem. W podróżach stara się być blisko ludzi, odkryć dany kraj poprzez rozmowę z jego mieszkańcami, poznać ich kulturę, zwyczaje i kuchnię z perspektywy codzienności. Do tej pory udało Jej się w ten sposób poznać większą część Europy, Maroko i kraje Kaukazu (Gruzja i Armenia).


Kazimierz Ludwiński

Zaangażowany ojciec dwójki dzieci: Nel i Noego, żeglarz, autor książki „Wyspa szczęśliwych dzieci”.
W wieku 20 lat wraz z braćmi zbudował katamaran żaglowy „Wyspę Szczęśliwych Dzieci”, którym razem popłynęli do Afryki, a następnie przez Atlantyk.
W 2004 wraz z sześcioletnią córką Nel i siedmiomiesięcznym Noe, wypłynął w rejs dookoła świata.


Jarosław Skowron

Swoje życie połączył z górami wiele lat temu. Pasjonuje Go zarówno zdobywanie wysokich szczytów, jak i wspinaczka skałkowa i lodowa. Nieustannie stawia sobie kolejne cele i pracuje nad tym, by je osiągnąć. Przez wiele lat związany z Barlinkiem, obecnie mieszka w Gorzowie. Prowadzi firmę realizującą prace wysokościowe, bo dlaczego by nie wykorzystać pasji do zarobkowania.


Romek Zońko

Nie lubi, gdy mówi się o nim podróżnik. Nie zwiedza znanych miast czy kultowych obiektów architektonicznych. Nie bije rekordów. Gdyby miał się porównać do jakiegoś znanego podróżnika, byłby to Włóczykij z „Doliny Muminków”. Mieszka w Szczecinie. Jest właścicielem i pomysłodawcą powstałej w 1998 roku galerii „Pod Sukniami” oraz prezesem Fundacji pod Sukniami, która działa od 2005. Wraz z synem Jonaszem co roku wyrusza na wycieczki po świecie. Za podróż do Mongolii w 2006 roku dostali nagrodę „Kolosy”. W 2008 zostali wyróżnieni przez „National Geographic” nagrodą „Travelery 2008” za wyprawę do Japonii. Podczas „Włóczykijków” poprowadzi warsztaty dla dzieci i opowie o swoim pięknym szaleństwie.


Ewa i Przemek Szymońscy

Zakochani w przyrodzie pasjonaci fotografii. Ewa – laureatka Grand Prix w konkursie pokazów multimedialnych Wizje Natury 2014. Przemek – wraz z autorem tekstu Zbigniewem Jakubcem twórca albumu „Bociany i boćki”; wraz z Arturem Taborem współtwórca „Królestwa Dzikich Gęsi” o Parku Narodowym „Ujście Warty” oraz autor albumów „Przyroda Gminy Drezdenko” i „Przyroda Gminy Skwierzyna”. Jego prace prezentowane były na wystawach w Pradze, Wiedniu, Madrycie i Brukseli.


Katarzyna Bojarska

Biolog i pracownik Polskiej Akademii Nauk, od zawsze żyła tematem zwierząt. Niedźwiedzie w Bieszczadach stały się przedmiotem Jej pracy doktorskiej, w Bieszczadach też po raz pierwszy spotkała się z wilkami, choć emocjonalnie towarzyszyły Jej przez całe życie. I to właśnie wilki będą tematem Jej opowieści, która zabierze Was w podróż – od dziecięcych marzeń, poprzez badania naukowe, relację z wilczą watahą, aż po problemy z ochroną gatunku, zwanego przez niektórych Canis lupus politicus.


Sebastian Mitek

Przebywanie na wyżynach zawsze było Jego pasją, jednak przygoda z wysokimi górami rozpoczęła się dla Niego w 2014 roku, kiedy „przez przypadek” wylądował w Nepalu. Od tamtej pory, jeżeli tylko ma możliwość, spędza czas w górach, sam i z rodziną. Podczas Festiwalu opowie o swojej pasji i o wejściu na Elbrus.