Wracać wciąż do wewnętrznego domu…

Trzecia edycja Festiwalu Podróżniczego „Włóczykijki” w Barlinku przeszła do historii.

 

Piętnastu Włóczęgów przez dwa dni, w gościnnych murach Europejskiego Centrum Spotkań, przy ul. Leśnej 1 w Barlinku, snuło zgromadzonym widzom swoje gawędy o wędrówkach przez świat. Już to uazikiem przez śniegi rosyjskiej tajgi, już to rowerem od Patagonii po Alaskę, przez polskie Pomorze Zachodnie, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, piechotą przez Alpy i Himalaje, spalony wojną i ludzkim cierpieniem Kurdystan, a potem z dzieckiem w plecaku przez Cypr, Litwę, Łotwę, Estonię, Kubę i Islandię, z innym dzieckiem w nosidełku przez Laos i Bangkok, z archeologicznym pędzelkiem przez Pomyśle – krainę polskich piramid, Granatobusem przez Skandynawię i dalej niż Północ, dmuchanym kajakiem po polskich rzekach, z kanapkami i wyprasowanym do pracy garniturem w plecaku po podwarszawskich pastwiskach i mokradłach. A ludzie słuchali z zaciekawieniem, podziwem, rozbawieniem, niedowierzaniem, zazdrością, zapałem do przyłączenia się. Wychodzili z uśmiechem, czasem nostalgią i tęsknotą w oczach, czasem silnym postanowieniem „teraz ja”. A po przerwie wracali po jeszcze…

Opowieściom  towarzyszyły liczne warsztaty i zdarzenia podróżnicze – dzieci uczyły się grać na ukulele, ćwiczyć jogę i rozbijać namiot, lepić mapę świata  z masy plastycznej, młodzież malowała na koszulkach kierunki swoich podróży i poznawała aborygeński teatr Kamishibai, dorośli nauczyli się parzyć kawę i herbatę zgodnie z rytuałami z Dalekiego Wschodu, wszyscy poszli do lasu szukać zapomnianych ścieżek i kurhanów, a ci którzy wolą skupienie i ciszę podziwiali fotografie leśnych ostępów autorstwa Marka Schillera na poddaszu ECSu.

 

„Włóczykijki” to przede wszystkim Festiwal Podróżniczy – dwa dni spotkań, prelekcji, warsztatów, wydarzeń towarzyszących. Ale nie tylko. „Włóczykijki” to także ogrom pracy i trudu. Zarówno naszego – Nieformalnej Grupy „Włoczykijki” działającej przy Klubie Żeglarskim „Sztorm” w Barlinku: Agnieszki Nikoliszyn Granatowskiej, Zuzanny Brożek, Magdy Bakalarczyk Wilk, Ani Margielewicz Kopaszewskiej, Grażyny Lachowicz, Kingi Czarneckiej i Ani Łechtańskiej. Ale również nieoceniony wkład, kreatywna współpraca i gotowość do wysiłku grupy wolontariuszy i partnerów Festiwalu. To dla nas przynajmniej tak samo ważne, jak prelekcje zaproszonych Gości i towarzyszące Festiwalowi wydarzenia. Do pomocy w organizacji i realizacji Festiwalu spontanicznie zgłaszają się młodzi, kreatywni, pełni humoru, luzu, dystansu do siebie i zaangażowania ludzie. Bardzo nam miło podzielić się z Nimi umiejętnościami i pracą, a także sukcesem samego Festiwalu. Praca przy organizacji Festiwalu to świetna przygoda, ale i nauka określonych kompetencji – reporterskich, logistycznych, organizacyjnych, marketingowych, technicznych. Także wspaniała zabawa i świetne towarzystwo. Z prowadzenia wolontariatu przy Festiwalu czynimy naszą wizytówkę, z której jesteśmy szczególnie dumne. To dla nas bardzo ważne, że Festiwal powstaje we współpracy z młodymi ludźmi. Cieszymy się, że mogą oni – a my z nimi – zobaczyć na własne oczy, że kiedy ludzie się nawzajem wspierają, kiedy ufają wzajemnie swoim kompetencjom, a jednocześnie nie boją się zaangażować – powstaje efekt, z którego można czerpać garściami.

Zostając wolontariuszem na naszym Festiwalu młody człowiek ma szansę przeżyć wiele ciekawych chwil, w twórczy, nieszablonowy, aktywny sposób spędza czas. Aktywność ta służy wielu obszarom jego rozwoju oraz pozwala nawiązać nowe znajomości. To ambitne zadanie, które inicjuje i wspomaga stawianie pierwszych kroków w dorosłe, zawodowe życie, stanowi mocny fundament kariery zawodowej, uczy pracy zespołowej, pozwala odkryć talenty, doświadczyć swoich kompetencji – interpersonalnych, w zarządzaniu zadaniami i czasem, rozwiązywaniu problemów, kierowaniu grupą, opieki nad innymi i w wielu innych obszarach. Wszystkich chętnych do odbycia wolontariatu, pozyskania nowych umiejętności i zdobycia poświadczonego stosownym dokumentem doświadczenia – już dziś zapraszamy do zgłaszania się do nas na adres mailowy Festiwalu – festiwalwloczykijki@gmail.com.

Od pierwszej edycji w żmudnych przygotowaniach oraz w trudnej, ale jakże ciekawej pracy przy obsłudze Festiwalu w dniach trwania, towarzyszą nam wolontariusze:

– Harcerze Drużyny Harcerskiego Szczepu Puszczy Barlineckiej przy Hufcu Myślibórz, Chorągiew Zachodniopomorska ZHP, koordynowani przez Komendanta Jakuba Syrokę – Daniel Borowski, Jakub Dadun, Samuel Ocheret, Martyna Ziomek, Patryk Hajduk, Tymoteusz Jasiejko, Domicela Dolatowska, Kaja Strembicka, Maja Sieczkowska, Paulina Lis, Ola Pulik, Andżelika Mazurek, Magdalena Pawłowska, Ala Głowacka, Zofia Wilk, Antoni Wilk oraz grupa dzielnych Zuchów;

– Studenci Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim pod opieką Joanny Kupczyk;

– Uczniowie szkół barlineckich – Szkoły Podstawowej nr 4 w Barlinku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 w Barlinku – Tomasz Cichecki, Kajetan Borowski, Kornelia Gaber, Weronika Majkutewicz, Aleksandra Regilewicz, Wiktoria Bocian, Maja Popławska, Alicja Andrysiewicz, Anna Mazur, Wiktoria Stępień, Leoni Frey, Emilia Rudnicka, Zuzanna Przepiórka, Ola Krupa, Martyna Smorąg, Julianna Danisz, Michał Wachowski, Mateusz Kwaśny, Klaudia Socha, Alicja Prusko, Klaudia Osyda, Oliwia Masłyk, Wiktoria Nowicka, Daria Suterska, Lena Staszkiewicz, Maciej Zajączkowski, Piotr Ligocki, Iga Kądziołka, Antoni Łechtański, Jaś Kopaszewski;

– Uczestnicy szkółki żeglarskiej przy Klubie Żeglarskim SZTORM Barlinek, pod opieką Alicji Szynkiewicz – rodzeństwa Iga i Oskar Szynkiewicz, Oliwia i Krystian Michalewicz, Wojciech i Jakub Wąsiak, Natalia Metryka, Jakub Wielgosz, Ksawery Wierzbicki, Alexander Juskowiak, Jakub Ciesielski, Daniel Szulc, Oskar Ożóg oraz ich Rodzice: Monika Peliwo, Marzena Michalewicz, Anna Wąsiak, Justyna Ożóg, Beata Polewska, Beata Ciesielska;

– Uczniowie ze Szkoły Podstawowej „Radosna”, pod opieką Justyny Klimek i Agnieszki Kowalskiej;

– Młodzież z Młodzieżowej Akademii Komunikacji, przy Stowarzyszeniu „Lider Pojezierza”: Alicja Głowacka, Julia Łechtańska, Adam Pawelec.

Zgłasza się także wielu spontanicznych wolontariuszy – Jacek Kmieć, Wojtek Nikoliszyn, Iza Dudko, Grażyna Dokurno, Zuza Szol, Kuba Syroka, Antoni Makocki, Julia Łechtańska, Mikołaj Granatowski, Maciej Margielewicz, Dawid Dziubiński, Anna Osess, Bożena Rudnicka, Piotr Rosenkiewicz, Maciej Kopaszewski, Arek Granatowski, Krzysztof Grajewski, Radek Łechtański, Joanna Cegła, Jarosław Skowron, Janusz Mickiewicz, Aleksandra Guc, Artur Sawicki i Lidia Bejuk.

W poprzednich edycjach – a mamy nadzieję, że dołączą i w latach następnych – w przygotowaniach i obsłudze brali udział również: Artur Ostrycharczyk, Bartek Rałowicz, Mateusz Smoczyk, Michał Granatowski, Maja Margielewicz, Natalia Rudnicka, Adrian Kasprowicz.

…i wielu innych, których wciąż wymieniamy i wspominamy na naszych stronach – internetowej i facebookowej.

 

Dziękujemy i mamy nadzieję na spotkanie za rok!

W festiwalową sobotę całemu zdarzeniu przyglądało i przysłuchiwało się Radio Szczecin, a konkretnie audycja „Świat jest piękny”. Naszych Włóczykijów i Włóczykijki proszono by słuchaczom radia uchylili rąbka tajemnicy swoich eskapad. Wszyscy ci, którzy nie mogli osobiście zaszczycić nas swoją obecnością mogli „podsłuchiwać” Festiwal na falach eteru.  Z kolei przesympatyczni i kreatywni młodzi ludzie z Młodzieżowej Akademii Komunikacji pod okiem Pana Artura Sawickiego z TVB24 zrealizowali dynamiczny reportaż  telewizyjny o Festiwalu. Po raz kolejny emocje festiwalowe udało nam się skutecznie rozładować przy dobrej muzyce  – zespół Chorzy ze Szczecina w sobotni festiwalowy wieczór w barlineckim Pubie „Puls” profesjonalnie zagrzewał do zabawy.

Festiwal Podróżniczy „Włóczykijki” jest wydarzeniem organizowanym non profit. Nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie wolontariuszy i partnerów oraz finansowe wsparcie sponsorów. Partnerem strategicznym jest Gmina Barlinek, Festiwal jest współfinansowany ze środków publicznych w ramach działania pod tytułem „Organizowanie imprez o charakterze sportowo -rekreacyjnym”, oznaczonego numerem BOK/2018/3.11.

Patronami medialnymi byli w tej edycji portale barlinek24.pl i eBarlinek.pl, a godnymi partnerami Festiwalu Podróżniczego “Włóczykijki” okazali się: „Błękitne Okna – Podróże” Agnieszka Nikoliszyn Granatowska, Gabinet Psychoterapii i Psychoedukacji „Błękitne Okna” Zuzanna Brożek, Studio FotoCzerneckaArt Kinga Czarnecka, Barlinecki Ośrodek Kultury, świetnie zorganizowani Drużyny Harcerskiego Szczepu Puszczy Barlineckiej przy Hufcu Myślibórz, Chorągiew Zachodniopomorska ZHP, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w regionie stargardzkim; Lokalna Grupa Działania „Lider Pojezierza”; Studenci Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim pod opieką Joanny Kupczyk, Prace Wysokościowe “FRENDO” Jarosław Skowron, Gabinet Psychologiczny “Rozwojownia” Joanna Cegła, Klub “Puls” w Barlinku, Hotel “Barlinek”, Usługi Hotelarskie i Gastronomiczne “Limba”, Saba-Service Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Informatyczne, Barlineckie Towarzystwo Edukacyjne i Niepubliczna Szkoła Podstawowa “Radosna”, Nadleśnictwo Barlinek, Karolina Chorabik “Studio Luksus”, Kancelaria Adwokacka Piotr Paszkowski, Sklep z instrumentami muzycznymi “FUN”, Spółdzielnia Socjalna promocjone.com w Barlinku, Telewizja TVB24 Myślibórz.

Sponsorami Festiwalu Podróżniczego “Włóczykijki” byli w tej edycji: Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku GBS Bank, Spółdzielnia Mieszkaniowa „PIAST” w Barlinku, Xopero Gorzów Wlkp., Salon Rowerowy Piątek – SCOTT Gorzów Wlkp, Serwis Nart, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Barlinku, Salon Optyczny “OptyLine” Bartłomiej Mitek w Barlinku, „AKUNUMA” Agata Szulc w Barlinku, MiniBus Barlinek, AE group – Dostawca części w branży motoryzacyjnej w Strzelcach Krajeńskich, „Dobre Szekle” Techniki podnoszenia i mocowania ładunków, “LuCar” Łukasz Sulikowski – Transport Samochodowy, “Bowling Bar” Kręgielnia – Grzegorz Januszke, Szczecińska Energetyka Cieplna, „Proste Domy” Nowoczesne, energooszczędne domy. Biuro sprzedaży., GOMETAL – Transport. Serwis Pojazdów Ciężarowych. Stacja Kontroli Pojazdów, Sklep Bricomarche w Barlinku, Wierzbiccy A.D. Prywatna praktyka stomatologiczna., „ZOO KOI” Sklep Zoologiczny w Barlinku, Producent opakowań drewnianych. Tartak. GRH Waldemar Wawrzyniak, Centrum Okien Barlinek, Ścianka Wspinaczkowa 7c+ w Gorzowie Wlkp..

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie i do zobaczenia za rok!

 

…a co my dostaliśmy od naszych Podróżników?

Piękne opowieści. Kolorowe, mieniące się w słońcu i śniegu obrazy, migoczące na wietrze refleksje, egzotyczne dźwięki i zapachy. Doświadczenie. I wielką mądrość. Mądrość ta została wyrażona na sali wielokrotnie. Wyraziła ją Agnieszka Siejka, której zapiski z podróży zasługują na szczególną uwagę, tworzą bowiem mapę społecznych punktów zapalnych kryzysu demograficznego ostatnich lat, opis symptomów choroby ludzkości, jaką jest wojna. Mówił o niej i Łukasz Długowski, i Jarek Skowron, i Piotr Strzeżysz, a na końcu wielokrotnie i dobitnie podkreślił Jacek Hugo- Bader.

A mądrość ta wyraża się w przekonaniu, że doświadczamy świata nie takim, jaki on jest, ale takim jakimi my jesteśmy. Mamy na to dowód w postaci relacji naszych Gości. Jeśli jesteś życzliwy i przyjazny, świat przyjmie Cię z otwartymi ramionami, nakarmi i przytuli do snu – mówił Piotr Strzeżysz, a pozostali to potwierdzili.  Kiedy ruszasz w podróż z lękiem i zwątpieniem,  wówczas łatwo może się zdarzyć, że Twoje oczy zobaczą to, czego najbardziej się boisz, bo myślenie o tym, działa jak kompas i wyznacza ci los – mówił Jacek Hugo Bader. Zaś  podróżować, to być wolnym, być otwartym, nie mieć żadnego celu, nie mieć założeń, bez lęku i z szacunkiem patrzeć spotkanym Tubylcom w oczy. Tylko jeśli jesteś Włóczęgą, prawdziwym Włóczykijem, jeśli rzeczywiście jesteś Poszukiwaczem, możesz dostrzec wartość rzeczy, które pojawią się na Twojej Drodze. To, czego szukasz –  to świat Twojej własnej duszy. Tylko w nas jest ta Inna rzeczywistość, za którą włóczymy się po całym świecie. Podróż pozwala tylko ujawnić nasze własne, wewnętrzne wartości. To wszystko.

Nasz Festiwal umożliwia spotkanie Wędrowców z wyboru – Wędrowców, dla których podróżowanie jest wielką pasją, celem samym w sobie, romantyczną przygodą. W biednym sklepiku na prowincji pozwalającą odkryć mityczne bogactwa, a w leśnych ostępach, czy górskich zaspach zawiązać przyjaźnie na śmierć i życie. Z opowieści Agnieszki Sztandery, Honoraty Tymiec, Marka Schillera, Zdzicha Rabendy, Jacka Hugo-Badera czy Agnieszki Nikoliszyn Granatowskiej wyłania się Człowiek w Drodze. Taki, który może sobie pozwolić na ironię wobec samego siebie, chwilę  refleksji i pogłębionej analizy siebie. Ich nie dotyczy – ani Wandy Nowotarskiej, ani Wojtka Greli, ani Przemka Skolimowskiego, czy Rafała Zaremby –  łapczywość masowego turysty na zaliczanie kolejnych atrakcji, zachłanność na dalsze, wygodniejsze i szybsze „odhaczanie świata”. Oni są „w podróży”. Nieustannie. Póki starczy im entuzjazmu, wielokrotnie zmieniając trasę i kierunek swojej włóczęgi, bez pośpiechu, z własnej woli, z ciekawości, z tęsknoty, gnani niezrozumiałą dla postronnych pasją – zmierzają do swojej Itaki.

 

Zuzanna Brożek