W chaszczach…. od źródeł rzeki Płoni do Młynu Papiernia.

W niedzielę 28 maja spotkaliśmy się na kolejnej w tym roku włóczykijkowej wycieczce po naszej najbliższej okolicy, która ma nam do zaoferowania wiele wspaniałych atrakcji. Wystarczy tylko „się schylić i podnieść” by zaczęły dziać się cuda. Tym razem wycieczka została zorganizowana w kooperacji z „Młynarzami” ze Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn-Papiernia”.
Wycieczka była wydarzeniem sfinansowanym ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie Włóczykijki ale dla uczestników otwartym i bezpłatnym, każdy kto miał ochotę, mógł wziąć w niej udział. Wystarczyło stawić się w Delcie Młynówki w Barlinku na ustaloną godzinę a tam czekali już nasi przewodnicy: Alicja Cykalewicz-Tymbarska i Paweł Cichecki.
Pogoda dopisała i zebrała się nas całkiem pokaźna grupa, która ochoczo ruszyła „na trasę”.
Celem wędrówki było przemaszerowanie do źródeł rzeki Płoni a następnie przez lasy, mając stale rzekę w pobliżu, dotarcie do Młynu Papiernia, gdzie zaplanowano ognisko. W trakcie liczącej nieco ponad 10 kilometrów trasy zatrzymywaliśmy się często by podziwiać krajobraz i dopatrywać się w nim śladów pozostawionych przez dawniejszych gospodarzy tych terenów. Niektóre z nich nadal są widoczne, części natomiast musieliśmy poszukiwać i uruchamiać wyobraźnię by spróbować zobaczyć, jak mogło tam wyglądać w przeszłości. Paweł raczył nas opowieścią o historii tych niezwykłych miejsc przez całą drogę. Wróciliśmy wzbogaceni, zaciekawieni i zachęceni do dalszej eksploracji, zarówno źródeł historycznych jak i tej w terenie.
Po dotarciu do Młynu Papiernia rozpaliliśmy ognisko, przy którym upiekliśmy kiełbaski i posililiśmy się, zgłodniali po kilku godzinach wędrówki przez las. Na zakończenie niebywałą gratką była możliwość zwiedzenia młyna i wysłuchania jego niezwykle ciekawej historii opowiedzianej z pasją przez Alicję. To był wspaniałe spędzony czas.
Zaglądajcie na naszą stronę i wypatrujcie ogłoszeń o kolejnych wydarzeniach. Serdecznie Was do tego zachęcamy i zapraszamy.
Do zobaczenia na szlaku.
Zaciekawionych historią Barlinka zachęcamy do śledzenia profilu „Barlinek jakiego nie znacie” prowadzonego przez Pawła Cicheckiego.
W szczególności zachęcamy do lektury dwóch artykułów zamieszczonych na profilu „Barlinek jakiego nie znacie” związanych z miejscami odwiedzonymi przez nas podczas wyprawy.
Pierwszy z nich opowiada o tajemnicy dwóch papierni i znajduje się pod linkiem: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4213016005417991&id=2258631954189749
Drugi artykuł opowiada o ruchomych figurach ze źródlisk Płoni i znajdziecie go tutaj:
ZADANIE PUBLICZNE JEST REALIZOWANE ZE ŚRODKÓW GMINY BARLINEK W RAMACH KONKURSU OFERT NA REALIZACJĘ W 2023 ROKU ZADAŃ PUBLICZNYCH W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM I PATOLOGIOM SPOŁECZNYM
foto: archiwum Stowarzyszenia Włóczykijki
+17