Aktualności

Podróżnicy są wśród nas

Podróżnicy są wśród nas

To odkrycie pojawiło się pewnego dnia w rozmowie Agnieszki Nikoliszyn Granatowskiej i Justyny Budzyn, a potem szybko zamieniło się w hasło Ich działań – działań skoncentrowanych na uruchomieniu jedynego w swoim rodzaju Festiwalu „WłóczyKijki”.

Dlaczego jedynego w swoim rodzaju? Otóż właśnie dlatego, że pomysł opiera się o założenie, że wszyscy podróżujemy. Niektórzy z nas podróżują, bo lubią, niektórzy, bo muszą, a niektórzy z obydwu powodów jednocześnie. Co nie mniej ciekawe, spore grono lubi się tymi podróżami dzielić w najróżniejszy sposób – bądź to opowiadając, bądź pokazując fotografie czy filmy z podróży. Są też osoby, które z chęcią nauczą swoich znajomych pleść koszyki, gotować lub robić biżuterię według podpatrzonych u autochtonów przepisów i pomysłów.

Dziewczyny przez długi czas obserwowały to zjawisko, aż w pewnym momencie (znaczącym momencie, bo same wtedy brały udział w bliźniaczym festiwalu „Włóczykij” w Gryfinie) postanowiły stworzyć w Barlinku przestrzeń, w której taka wymiana podróżniczej energii będzie możliwa, co więcej – będzie przyjemna, inspirująca, dająca energię i napęd do dalszych spotkań i wypraw.
Czytaj więcej o Podróżnicy są wśród nas

Pierwsza Edycja Festiwalu „WłóczyKijki” za nami

Pierwsza Edycja Festiwalu „WłóczyKijki” za nami

23 stycznia w Europejskim Centrum Spotkań odbył się I Festiwal Podróżniczy „Włóczykijki” zorganizowany przez Klub Żeglarski „Sztorm” Barlinek oraz grupę „Włóczykijki”. Ideą jaka towarzyszyła festiwalowi było pokazanie, że podróże wzbogacają, pozwalają poszerzać horyzonty i że każdy, przy odrobinie starań, może odbywać podróże dalekie i bliskie.

A że podróżnicy są wśród nas, przekonaliśmy się podczas tego spotkania. Wśród prelegentów znaleźli się również mieszkańcy Barlinka, którzy wspinają się po górach, czy też zwiedzają świat autostopem. Zmotywować widzów do podróżowania starali się m.in. Ewa i Przemek Szymońscy, pasjonaci fotografii, którzy pokazali jak piękne miejsca są tuż niedaleko u ujścia Warty; Katarzyna Bojarska opowiedziała o podróżach jakie odbywa wspólnie ze swoimi dwoma psami podążając za watahą wilków, których badaniem się zajmuje; Sebastian Mitek przybliżył swoją górską pasję, Kazimierz Ludwiński opowiedział jak w 2004 roku zabrał swoją sześcioletnią córkę Nel i siedmiomiesięcznego syna Noe w rejs dookoła świata; Ewa Białosowska zabrała wszystkich w podróż autostopem przez Europę, Maroko i Kaukaz; Jarosław Skowron, nieobecny na spotkaniu, jednak dzięki zdobyczom techniki, opowiedział o swojej pasji wspinania się na skałki i lodowce. O swoich podróżach opowiedziały również organizatorki a za razem prowadzące festiwal, Agnieszka Nikoliszyn Granatowska i Justyna Budzyn, które wspólnie pokonują rowerami najpiękniejsze okolice Barlinka.
Czytaj więcej o Pierwsza Edycja Festiwalu „WłóczyKijki” za nami

Facebook